Yüzlercesi Ölüme Terk Edilmişti!..

Bodrum’da dere yatağının inşaat atıkları ve molozlarla kapatılması sonucunda akarı olmayan pis suda ölüme terk edilen yüzlerce kaplumbağa, Bodrum Belediyesi ekiplerince kurtarılarak yeni yuvalarına bırakıldı.

Yüzlercesi Ölüme Terk Edilmişti!..

Akyarlar Mahallesi Akçabük Caddesi’nde bulunan bir sitenin önündeki dere yatağının kapatıldığını fark eden site sakinleri durumu Bodrum Belediyesi’ne bildirdi. İhbarı alan Bodrum Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Çevredeki vatandaşların da suyun içerisinde yüzlerce kaplumbağa ve yavrularının bulunduğu bilgisini vermesi sonrası, Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bölgeye giderek kaplumbağaları yerinde gördü. Veteriner İşleri Müdürlüğü personeli aylardır pis suda ölüme terk edilen kaplumbağalar için operasyon başlattı.

PİS SUDAN YAKLAŞIK 300 KAPLUMBAĞA ÇIKARILDI

Bölgeye Petbulance ile giden ekipler, hafriyat dökülerek önü kapatılan ve kurumakta olan yosunlu pis su birikintisinde yaşayan kaplumbağaları teker teker yakaladı. Turgutreis Geçici Bakımevi’ne götürülen kaplumbağaların veteriner hekimler tarafından sağlık kontrolleri yapıldı. Kaplumbağalar ve yavruları, Mumcular Mahallesi’nde bulunan Mumcular gölüne götürülerek yeni yuvalarına bırakıldı.

MOLOZ DÖKENLERİN PEŞİNE DÜŞTÜLER

Kaplumbağaların kurtarılmasının ardından dere yatağına moloz, inşaat atıkları dökenlerin tespit edilmesi için Bodrum Belediyesi’nce çalışma başlatıldı. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri bölgede araştırma yaparak konu ile ilgili tutanak tuttu. Kim ya da kimler tarafından döküldüğü bilinmeyen molozların kaldırılıp derenin tekrar eski haline gelmesi için çalışma başlatıldı.