Zeytin Aşkına Sergisi Açıldı...

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği tarafından düzenlenen “Zeytin Aşkına” isimli sergi, Bodrum’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Zeytin Aşkına Sergisi Açıldı...

Sergi, 1 Ekim 2022 tarihinde, saat 19.00’da, Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi Trafo’da sanatseverlerle buluştu. Zeytinin önemine dikkat çekmeyi amaçlayan sergiye ilgi yoğundu. Serginin açılışına Dernek Başkanı Tayfun Tuncel, dernek üyeleri ve sanatseverler katıldı. Yaklaşık 35 sanatçının toplam 41 eserinin bulunduğu sergide elmas mozaik, foto manipülasyon, katmanlı çini, rölyef, zeytin kök kaplama üzerine pastel, batik, ve seramik çalışmaları yer aldı. Sergi 7 Ekim 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Dernek Başkanı Tayfun Tuncel, Kent Haber’e yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Biz yılda yaklaşık 2 ya da 3 sergi yapmaya çalışıyoruz, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu arkadaşlarımla beraber. Fakat bu pandemi nedeniyle bu sergilere ara vermiştik. Şu an, pandemi sonrası tekrar bir sergi açalım dedik. Güncel olması adına zeytini konu aldık ve zeytin konulu bir sergi düzenledik. 35 civarında sanatçı arkadaşımın katıldığı karma bir sergi, konumuz da zeytin. Yaklaşık 40 civarında da eser var. Yine yaklaşık 30-35 sanatçı arkadaşım var. Çünkü dışardan gelen arkadaşlarımız var, akademi mezunu arkadaşlarımız var, bizim kendi hocalarımız var, hocaların hocası var, ölen hocalarımız var, hepsinin eserleri var burada. Biraz farkındalık yaratalım, biraz güncel olsun. Böyle bir konu seçtik ve uygulamaya çalıştık."


 
Derneğin saymanı Tufan Atalayman ise şunları ifade etti:

"Pandemi sonrası yapılan bir araştırmayla zeytine yapılacak olan müdahaleye tepki üretmek üzere, zeytin alanlarının turizme, yapılaşmaya açılması ve maden ocakları için kullanılmasına onay veren bir yasayı protesto etmek için böyle bir konu seçtik. Bütün arkadaşlarımız da özveriyle, gerçekten şimdiye kadarki performanslarının çok da üstünde, çok güzel işlerle katıldılar ve bugün burada, zeytinin anavatanında hem İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi aşkına, hem uygulamalı endüstri sanatları aşkına, hem de zeytin aşkına bu sergiyi düzenledik. Umarım bir farkındalık yaratabiliriz. Çünkü bu sergiyi daha sonra Edremit Altınoluk’ta, sonrasında da Ayvalık’ta tekrar edeceğiz."


 
Sergideki çalışmaları üreten sanatçıların hocası Prof. Dr. Esin Sarıoğlu da açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bu sene zeytin aşkıyla yola çıktık. Hakikaten zeytin, dünyanın oluşumundan bugüne kadar ve dünya durdukça bize eşlik edecek, hayat verecek ve de yaşamımızda yer alacaktır. Buradaki zeytin aşkını düşünmek, zeytinle birlikte yaşamak, geleneklerin üzerine bir Türk markası yaratıp onun üzerine bir şeyler yapabilmek için büyük çaba sarf etti arkadaşlar. Hepsinin yaptığı işler birer ve çok çok güzel. Çok orijinal. Hepsinin adına size teşekkür ediyorum. Bu kadar yıllık, bu kadar güzel şeylerle bir arada olmamız ve geleneklerimizi unutmamamız çok güzel bir şey. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Onun için biz geleneklerimizden geliyoruz ve daima var olacağız. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Teşekkür ediyorum."