Zorlu Hafta İçin Öneriler Verdi

Psikolog Gözde Avar, “Okula Adaptasyon” başlığıyla velilerle bir sohbet gerçekleştirdi. 

Zorlu Hafta İçin Öneriler Verdi

Psikolog Gözde Avar, “Okula Adaptasyon” başlığıyla velilerle bir sohbet gerçekleştirdi. 

Oasis Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi, okulların açılış döneminde annelere ve babalara yönelik okula adaptasyon sohbeti düzenledi. Sohbetin konuşmacısı ise Psikolog Gözde Avar’dı. 

Çocuklar için oldukça önemli olan okulların açılış ve adaptasyon döneminde ebeveynlerin bu süreç içerisinde sıklıkla karşılaşılan durumlar, çocukların göstereceği tepkiler, davranışlar, alışma süreçleri evreleri ve ailelerin çocuklarına davranış önerilerinin ele alındığı sohbet, Oasis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sohbet öncesi Kent Haber’e konuşan Gözde Avar, çocuklar okula başlarken yaşanılan sıkıntıları şöyle anlattı:

“Genellikle ayrılık anksiyetesi hissederler. Anneden ayrılmakta güçlük çekerler. Ardından beklemediği, daha önce alışık olmadığı bir ortama girmesi bir kaygı yaratır. Evde kalan kardeşi kıskanma gibi durumlar yaşanabilir. Utangaç ve kaygılı çocuklar okula daha zor alışır. Evin içerisinde hiç kural olmaması gibi problemler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.”

Velilerin yaşanan bu sıkıntıların üstesinden nasıl geleceği ile ilgilide bilgiler aktaran Avar, şunları dile getirdi:

“Öncelikle evde yapmamamız gereken şeyler çok önemli. Okul başlamadan önce evin içerisinde belirli kurallar oluşturmalıyız. Sınırsızlığı ortadan kaldırmak zorundayız. Okula başlamadan önce ebeveynin çocuk üzerinde çok ciddi bir etkisi olduğu için ilk önce okulu gezmeleri gerekiyor ki beklenti anksiyetesi ortadan kaldırılsın. Çocuk nelerle karşılaşacağı hakkında bir fikir sahibi olsun. Öğretmeni ile tanıştırabilirsiniz. Onun için küçük motivasyonlar belirleyebilirsiniz.”