14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ YAKLAŞIYOR

14 Şubat Sevgililer Gününe kısa bir süre kala Kent Haber ekibi Bodrum'da sokağa...

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ YAKLAŞIYOR
14 Şubat Sevgililer Gününe kısa bir süre kala Kent Haber ekibi Bodrum'da sokağa çıktı ve Bodrumlulara 14 Şubat size ne ifade ediyor' diye sordu. Karşılığında ise çok ilginç cevaplar aldı.

Tüm dünyada son yıllarda giderek yaygınlaşan ve adeta bir tüketim tuzağı haline getirilen 14 Şubat 'Sevgililer Günü' sokaktaki vatandaş için farklı farklı anlamlar taşıyor. Dünyanın dört bir yanında kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle düzenlenen çeşitli kampanyalar tüketimin artmasına neden oluyor. Özellikle çiçekçiler ve mücevher satıcıları başta olmak üzere pek çok perakende şirketi müşterilerini çekmek için bu güne özel birbirinden ilginç kampanyalar ya da özel paketler hazırlıyor.

Geçtiğimiz yıl verilerinden yapılan bir araştırmaya göre 2012'de sevgililer günü vesilesiyle 17,6 milyar dolarlık bir harcama yapıldığı tahmin ediliyor.Bu tutarın bir önceki yıla nazaran %8.5′luk bir artış gösterdiği belirtiliyor. 2013'te bu rakamın daha da artacağı tahmin ediliyor.Sevgililer gününün Anneler ve Babalar gününden sonra en fazla harcama yapılan özel günler sıralamasında 3.lüğe oturduğu da aynı araştırmada vurgulanan bir ayrıntı.

Kent Haber'in gün ile ilgili mikrofon uzattığı ve 25 yıldır Bodrum'da yaşayan market işletmecisi Ali Osman Bekar, sevgililer günü için şu ifadeleri kullandı:

"14 Şubat ile ilgili hiç bir şey düşünmüyorum eşim zaten burada değil. Ben 14 Şubat'a inanmıyorum, benim için her gün 14 Şubat. 14 Şubat'ı kimin çıkardığını da bilmiyorum" dedi.

Bazı vatandaşlar ise 14 Şubat ile ilgili sevgi ve sağlık dileklerinde bulundu. Sokaktaki birçok vatandaş durumum müsait olursa sevgilime hediye alırım diyerek sorumuzu geçiştirirken, çalışanlar için ise Sevgililer Gününün diğer günlerden çok bir farkı yok. Çaycılık yaparak geçimini sürdüren bir vatandaş, 14 şubat ile ilgili, "Bizim için bir şey ifade etmiyor. Çalışmaya devam edeceğiz. Ama eşime çiçek alacağım o gün akşam ise çalışmayacağım" dedi.

Nurcan Çiçek isimli bir bayan ise, "Eşim olmadığı için benim için bir şey ifade etmiyor. Sevgililer Gününün ticari yönüde var ama sevgilileri bir araya getirmek amacıda var. Bir araya gelmelerini sağlıyor güzel ve anlamlı bir gün" dedi.

Çiçekçi dükkanlarında ise bugünlerde hareketli saatler yaşanıyor. 12 yıllık çiçekçi Emrah Karaduman sevgililer günü için yoğun siparişler verdiklerini belirterek şunları söyledi:

"İşlerimizde 1 gün önceden hareket oluyor. İş çıkışı herkes sevdiğine çiçek alıyor. Çoğu insan ise çiçek konusunu pek önemsemiyorlar. Ama bayanlar çiçekleri daha çok seviyor. En çok gül tercih ediliyor. Orkide siparişlerimizde iyi durumda, 14 Şubat'ta satışların iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Özel günlerde sevdiklerimizi hatırlamanın bir anlamı olsa da, tüketim çılgınlığına kapılmadan ve yılın her günü sevdiklerimize duygularımızı ifade etmenin daha anlamlı olduğunu unutmayalım.