15 İNGİLİZ GAZETECİ MİSAFİR OLARAK BODRUM'DA...

Bodrum'un tanıtımına katkı sağlaması amacıyla yabancı gazetecilere yönelik düzenlenen...

15 İNGİLİZ GAZETECİ MİSAFİR OLARAK BODRUM'DA...
Bodrum'un tanıtımına katkı sağlaması amacıyla yabancı gazetecilere yönelik düzenlenen program kapsamında, Fransızların ardından bu kez de İngiliz gazeteciler kente geldi.

Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOTAV), Bodrum Belediyesi ve TAV tarafından turizmde yaşanan krizi aşmak amacıyla ortaklaşa düzenlenen 'Turizmde 2016 Yılı Eylem Planı' kapsamında Bodrum'da haziran ayı sonuna kadar 700 gazeteci ağırlanacak. Bu kapsamda geçen Mart ayında Fransa'dan 35 gazeteci ve televizyoncu Bodrum'a gelmişti. 30 Mart - 15 Haziran 2016 tarihleri arasında 12 ülkeden yaklaşık 700 turizm seyahat gazetecisi ve sosyal medya fenomeninin ziyaret gerçekleştireceği kente proje kapsamında davet edilen İngiliz kafile geldi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Londra Turizm Ataşeliği aracılığıyla ilçeye gelen 15 İngiliz medya temsilcisiyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Hakan Aykan Trafo Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı da katıldı. İngiltere'nin önde gelen turizm ve seyahat yayın organları arasında yer alan 6 yayın organının temsilcilerinin yer aldığı toplantıda; Bodrum'un mavi yolculuğu, turistik koyları, tarihi, kültürü, pazarı ve geçmişi hakkında İngilizce olarak yapılan sunum ve sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada bu tanıtım çalışmalarıyla son dakika turistlerin hedeflendiğini belirten Başkan Kocadon şunları söyledi;

"Önümüzdeki yıldan itibaren İngiltere'de düzenlenen turizm fuarlarına daha geniş kitle ve daha büyük bir stand ile katılacağız. Yolu sevgiden geçen herkesin mutlaka bir gün Bodrum'da tatil yapacağını belirtmek istiyorum. Çünkü Bodrum dünya barış topluluğu gibi yaşayan en az 40 ülkenin vatandaşının yaşadığı 80'den fazla ülke vatandaşının tatil yaptığı kentimizdir" dedi.

Kocadon, turizmde yaşanan olumsuz imajı Bodrum'un kültürel, tarihi ve mavi yolcuğu, 40'a yakın destinasyonu ile tanıtarak ve pozitif haber akışı sağlayarak krizi minimum seviyeye indireceklerini söyledi.

İngiliz medya grubu ve youtravel.com yayın organının temsilcisi Becky Brindle ise dünyanın her yeninde her an terör olaylarının yaşanabileceğini belirterek şöyle konuştu;

"Bodrum'u Türkiye'de daha çok tanıtmamız gerekecek. Çünkü İstanbul veya başka bir bölgede yaşanan olaylarla ilgili olarak İngilizler, Türkiye'de diye bir yanlış algıya sahip. Oysaki bu olaylarla Bodrum arasında en az 900 kilometrelik bir mesafe var. Başta Bodrum olmak üzere tatil yörelerinin güvenli olduğunu ülkemiz vatandaşlarına gönül rahatlığı ile anlatacağız. Ayrıca önümüzdeki yıllarda düzenlenecek turizm fuarlarında sizlere katkıda bulunmak için her türlü işbirliğini yapmaya hazırız. Bodrum'un tarihi kültürel ve mavi yolculuk değerleri ne yazık ki İngiltere'de yeterince bilinmiyor kanısındayız. Bu nedenle işbirliği yaparak gelen İngiliz turistlerin hayran olduğu Bodrum'u daha çok tanıtmamız gerekiyor. Çünkü İngilizler arasında neredeyse 20 yıldır tatilini burada geçiren ve ev sahibi olan vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz" dedi.

Bodrum'da üç gün kalacak olan İngiliz gazetecilerin Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, Gümüşlük, Bodrum Pazarı, Tersaneler bölgesini gezeceği, mavi yolculuğa çıkarak koylarda çekim ve röportajlar yapacakları belirtildi.


Muhabir: Yaşar ANTER