2022'de 3 Milyon Yabancı Turist Geldi

Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Muğla, geçen yıl yaklaşık 3 milyon turist ağırladı.

2022'de 3 Milyon Yabancı Turist Geldi

Türkiye'nin 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip, doğal güzellikleri ve antik kentleriyle ünlü turizm şehri Muğla, 400 bin yatak kapasiteli tesisleriyle yerli ve yabancı misafirlere hizmet veriyor. Sahilleri, iklimi, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Muğla'ya 2022 yılında 3 milyon civarında yabancı turist geldi.

Tatilcilere Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Ortaca, Milas ve Ula gibi ilçeleriyle çeşitli turizm olanakları sunan Muğla, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerinden oldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Toprak, AA muhabirine, kente çok sayıda ülkeden turist geldiğini söyledi. Misafirlerin en iyi şekilde ağırlandığını anlatan Toprak, dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Muğla'nın denizi, kumu, güneşi kadar tarihi ve doğal güzellikleri, antik kentleri, lüks konaklama tesisleriyle de öne çıktığını kaydetti.

Toprak, önceki yıllarda yaşanan salgın nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşadıklarını ancak bu yıl Kültür Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliğinin de destekleriyle kentte çok iyi bir turizm sezonu geçirdiklerini ifade etti. Kente gelen ilk beş ülkeyi de paylaşan Toprak, şunları kaydetti:

"2022 yılında kente gelen turist sayısı 2 milyon 976 bin 220'ye ulaştı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ziyaretçi sayısında artış yaşandı. Kente gelen ziyaretçiler arasında ise en fazla turist yaklaşık 1 milyon 250 bin ziyaretçi ile İngilizlerden oluşuyor. Daha sonra Rus, Alman, Polonyalı ve Hollandalı turistler oluşturuyor. Bu yıl yerli ve yabancı turist ziyaretleriyle 2019 yılı rakamlarını yakaladık ve bu nedenle sektör temsilcileri de mutlu. Bu yıl yaklaşık 3 milyon yabancı turist ağırladık bunun yaklaşık 2 katı da yerli turisti kentimizde misafir ettik. Ziyaretçiler yeryüzü cenneti olarak anılan Muğla'mızı keşfettiler."

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İngiliz turistlerin Muğla'dan vazgeçmediğini vurgulayan Toprak, Rusya ve Almanya'dan da çok sayıda turistin kentte tatil yaptığını dile getirdi. Muğla'da artık 4 mevsim turizm yapıldığını anlatan Toprak, "Muğla sahip olduğu coğrafyasıyla sağlık, kültür, spor ve agro turizmin yapıldığı önemli bir merkez. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışından çok sayıda misafiri ağırlıyor. Sezonumuz 3 ayla sınırlı kalmadı mart sonundan kasım sonuna kadar biz burada turist ağırladık. Bakanlığımız ve Valiliğimizin destekleriyle gerçekleştirdiğimiz arkeolojik kazılarla ortaya çıkardığımız önemli eserler ve kazı alanları ortaya çıkıyor. Bu alanlar da turistlerin gezi güzergahları arasında yer alıyor." diye konuştu.

Farklı ülkelerden turistleri bölgeye çekerek hem turist sayısını artıracaklarını hem de sezonu uzatacaklarını belirten Toprak, dinamik pazarların yanı sıra yeni pazarlarla çok ciddi bir tanıtım atağı yapılacağını kaydetti.


Muhabir : Durmuş Genç