28 SURİYELİ KAÇAK, KOS'A GEÇEMEDEN YAKALANDI!

Bodrum'da sabah karşı yapılan iki ayrı operasyonda toplam 28 kaçak göçmen yakalandı....

28 SURİYELİ KAÇAK, KOS'A GEÇEMEDEN YAKALANDI!
Bodrum'da sabah karşı yapılan iki ayrı operasyonda toplam 28 kaçak göçmen yakalandı. Önceki gün Kuşadası'ndan Yunanistan'ın Sisam adasına geçmeye çalışan teknenin alabora olmasıyla 22 kişinin öldüğü, en az 8 kişininde kayıp olduğu bir facia yaşanmıştı. Bodrum'da da önceki gece benzer bir facianın eşiğinden dönüldü.

Yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Kos Adasına geçmeye çalışan kaçaklar Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

Turgutreis Kadıkalesi açıklarında meydana gelen ilk olayda, İstanköy adasına geçmeye çalışan ve içinde 11 Suriyelinin bulunduğu fiber tekne kayalıklara çarparak su aldı. Kaçak Suriyeliler yarısına kadar sulara gömülen tekneden canlarını zor kurtardılar. Çıktıkları kaya parçasının üzerinde can yeleklerini yakarak ısınmaya çalışan kaçaklar olay yerine gelen TCSG 11 Turgutreis Sahil Güvenlik Botu tarafından kurtarılarak gözaltına alındılar.

İkinci olay ise Bitez Koyu açıklarında yaşandı. 7 metrelik bir sürat teknesi ile Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeliler, devriye atan TCSG 1 Bodrum Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekiplerince yakalandı. İçinde 17 kaçağın bulunduğu tekneye el konulurken kaçaklar Bodrum Merkezine getirildi. Kaçakların alınan ifadelerinde, belirli bir yere kadar refakat eden organizatörlerin kişi başı 2 bin Euro alarak kaçakları kendi başlarına bıraktıkları ortaya çıktı.

İki olayda biri 9 aylık hamile, toplam 3 kişi rahatsızlanarak 112 ilk yardım ambulansları ile Bodrum devlet Hastanesine kaldırıldı. Hamile olan Suriyelinin hastanede doğum yaptığı öğrenildi.

Sahil Güvenlik Komutanlıklarında işlemleri tamamlanan kaçaklar Yabancılar Şube Birimine sevk edildiler.