DİREN DEDE SON YOLCULUĞA UĞURLANDI

Eğitimi için bulunduğu Amerika'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen, 17...

DİREN DEDE SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
Eğitimi için bulunduğu Amerika'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen, 17 yaşındaki Diren Dede için bugün Bodrum'da cenaze töreni düzenlendi.

Dede için ilk olarak Gündoğan Mahallesindeki evinde bir cenaze treni düzenlendi. Buradaki törene Dede’nin ailesi ve yakın akrabalarının yanı sıra, İsveçli arkadaşı Leo Ekblad ve ailenin dostları katıldı.

Anne Gülçin Dede ve yakınlarının güçlükle ayakta durduğu tören sonrası Diren Dede’nin cenazesi, cenaze namazı kılınmak üzere Gündoğan Merkez Camine götürüldü. Burada öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazının öncesinde Leo Ekblad bir konuşma yaparak Diren Dede hakkındaki duygularını dile getirdi. Cenaze namazının kılınmasının ardından Diren Dede’nin tabutu Gündoğan Mezarlığına götürülerek burada toprağa verildi.

Oğlunun nasıl bir insan olduğunu bir örnekle anlatan baba Celal Dede, "Oğlumun nasıl bir insan olduğu önemli. Bir Amerikalı arkadaşı, çocuğumun ismini, soy ismini ve Türk Bayrağını göğsüne dövme ile yazdırdı, bu yeter bize" dedi.

Almanya'dan eğitim için 10 aylığına ABD'ye giden Diren Dede, bir hafta önce ABD'nin Montana eyaletinin Missoula kentinde, oturduğu mahalledeki bir komşusu tarafından öldürülmüştü. Cinayeti işleyen kişinin Dede'yi hırsız sanarak av tüfeği ile öldürüldüğü iddia edilmişti.