5. Madde Mecliste Geri Çekildi

Bodrum Belediyesi'nin 2024 yılı Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Belediyenin vadesi geçmiş SGK borçlarına karşılık tecil taksitlendirme yapmak için bazı taşınmazlar teminat göstermesini içeren madde, geri çekildi.

5. Madde Mecliste Geri Çekildi

Konacık Mahallesinde bulunan Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın şehir dışında olması sebebiyle Koordinatör Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Emel Çakaloğlu başkanlık etti.

Toplantının başında geçen yıl yaşanan büyük depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, kalanlara baş sağlığı dileyen Çakaloğlu, Başkan Ahmet Aras’ın depremin yıl dönümü nedeniyle yarın Hatay’da olacağını söyledi.

Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci ise “Bodrum’a hizmet için yola çıkan tüm siyasi partiler ve adaylarına başarılar diliyorum. Amacımız Bodrum’a hizmet. Hayırlı uğurlu olsun inşallah. Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak yola çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a başarılar diliyorum. İnşallah Bodrum, hakkı olan temsiliyeti Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde başarıyla alacak. Bizler, hak ettiğimiz hizmeti Bodrum’a ulaştıracağız. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi. 

Toplantının başında MHP’li meclis üyesi Bahattin Kul, Ortakent Mahallesi’nde yaşayan merhum Yusuf Cemal Güldaş’ın yaşadığı Çeşme Sokak’a Yusuf Cemal Güldaş isminin verilmesi önerge olarak meclise sundu. Madde, oybirliği ile cadde ve sokak isimlerini belirleme komisyonuna sevk edildi.

Ayrıca “2023 yılında yaşanan deprem felaketi ve devamında meydana gelen yüksek enflasyon, ekonomik kriz ve girdi fiyatlarındaki artışlar gibi nedenlerle Belediye ve Belediyeye bağlı şirketlerin ödemeler dengesinde büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Bodrum Belediyesi Başkanlığı'nın, Bodrum Belediyesi Personel A.Ş.' nin ve Bodrum Belediyesi Gıda Enerji Eğitim Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.' nin vadesi geçmiş SGK borçlarını 6183 sayılı Kanun'un 48. maddesi gereğince tecil taksitlendirme yapmak ve Çarşı Mahallesi 767 ada 53 parselde bulunan mülkiyeti Belediyeye ait taşınmazların 48. madde kapsamında teminat gösterilmesi için Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras' a yetki verilmesi konusunun görüşülmesi”ni içeren gündemin 5’inci maddesi oybirliği ile gündemden geri çekildi. 

İlk gündem maddesinde Eskiçeşme Mahallesi 821 ada 14 ve 15 numaralı Parseller ve Çevresine İlişkin Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifine ilişkin alınan 30.01.2024 tarihli 2024/1 sayılı komisyon raporunun görüşülmesi idi. Komisyon, ek süre talebi oybirliği ile kabul edildi.

Belediyede kadro derece değişiklikleri içeren 3 ve 4’üncü maddeler de oybirliği ile kabul edildi. 

4’üncü maddede Belediye bünyesinde kurulan Afet İşleri Müdürlüğü’nün belediye organizasyon şemasına işlenmesi ve müdürlüğün çalışma yönetmeliği kabul edildi.

Toplantı sonunda konuşan İYİ Parti’li meclis üyesi Mehmet Onur Şahbaz, Bodrum Belediyesi’nin toplam borcu ile ilgili bilgilendirme yapılmasını istedi.  Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ise vadesi geçmiş SGK borçlarına karşılık belediyeye ait taşınmazların teminat gösterilmesi konusunun 2023 yılındaki borçlarla ilgili olduğunu, daha önceki yıllardaki borçların yapılandırıldığını dile getirerek şöyle konuştu;

“Zorlu bir seçim sürecine girdik. Bununla ilgili baskılar alıyoruz. Geçen ay hesabımıza haciz konması ile ilgili baya bir sıkıntı yaşadık. Bunu bir daha yaşamamak ile ilgili bir işlemdi ama bazı bölgesel alanda kendimizle çakıştık. Bu hafta bununla ilgili bir çalışma yapacağız.”