60 METRELİK TUVALE RESİM YAPTILAR...

15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle Bodrum Belediye Meydanında düzenlenen etkinlik...

60 METRELİK TUVALE RESİM YAPTILAR...
15 Nisan Dünya Sanat Günü nedeniyle Bodrum Belediye Meydanında düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Bodrum Art Kültür ve Sanat Derneği tarafından organize edilen etkinlikte, Belediye Meydanında resim çalışması etkinliği düzenlendi. Resim çalışmasına engelli öğrencilerden, üniversite öğrencilerine, yerel sanatçılardan ilkokul öğrencilerine kadar onlarca kişi katıldı.

Etkinliğin öncülerinden olan, Bodrum Art Kültür ve Sanat Derneği Başkan Yardımcısı İnci Yörükoğlu, Ressam Bedri Baykam'ın Meksika'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı öneri üzerine Leonardo'da Vinci'nin doğum günü olan 15 Nisan tarihinin Dünya Sanat Günü olarak kutlandığını ifade etti. İnci Yörükoğlu, "Biz bu nedenle, çocukları, öğrencileri, engellileri sanatseverleri ve sanatçıları bir araya getirip böyle bir etkinlik yaptık. Sanat adına mutluyuz, çünkü gelip çocuklar ve yoldan geçen insanlar bizde resim yapabilirmiyiz dedi. Herkes ortaklaşa boyalarını veriyor. Bu çok güzel bir paylaşım" dedi.

Belediye Meydanı zemininde hazırlanan özel tuvallerde yağlı boya çalışmaları yapan sanatseverler keyifli dakikalar geçirdiler. Resim dersini açık havada gerçekleştiren ilkokul öğrencileri özgün çalışmalarıyla dikkat çektiler.

Çizgi doku resim tekniği kullandığını söyleyen Sezin Uçalisimli öğrenci, sevdiği tekniği buraya da yansıtmayı çok istediğini ifade etti. Uçal, " Böyle bir etkinliğe katılmak cidden çok güzel. Bodrum'a sanat katmak hoşuma gidiyor" diyerek duygularını ifade etti.

Etkinliğe öğrencileri ile birlikte katılan TED Koleji Resim Öğretmeni Canan Güldal ise düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi;

"Bence çok keyifli bir etkinlik. Bu etkinliğin Dünya sanat Gününe rastlamasıda çok önemli. Hem çocuklar Dünya sanat Gününe, sanatın önemine değer vermiş olacaklar hem de bu etkinliğin içinde bulunacaklar. Onun için bence bir araya gelmek önemli. Açık havada çalışmak o daha başka güzel. Keşke bizimde böyle keyifli zamanlarımız olsaydı. Sınıflara tıkılıp kalıyorduk ama bu çok güzel bir şey, açık havada hem de halkla bütünleşiyorsunuz hem Bodrumlularda izliyor durumu" şeklinde konuştu.

Kutular dolusu boyalarını yanlarında getiren resimseverler bu anlamlı günde yaptıkları çalışmalarla turistlerin de ilgi odağı oldular. 60 metre uzunluğundaki tuval üzerinde yapılan resimlerin ilerleyen günlerde özel bir sergide sergileneceği bildirildi.