6,5 Yıl Sonra Göreve İade Edildi

Bodrum’da 2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen sınıf öğretmeni Hülya Bayar, açılan davanın ardından görevine iade edildi.

6,5 Yıl Sonra Göreve İade Edildi

29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği üyesi 8 öğretmen kamudan ihraç edilmişti. Bu öğretmenlerden 4’ü OHAL Komisyonu kararıyla geçen yıl göreve iade edildi. OHAL Komisyonunun ret kararı verdiği Gündoğan Nafiz Ilıcak İlkokulu Sınıf Öğretmeni Hülya Bayar, yargıya başvurdu. Bayar, Ankara 19. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla işine geri döndü. Böylece ihraç edilen 8 öğretmenden 5’i, görevine iade edilmiş oldu.

OHAL Komisyonu’nun ret kararı vermesi üzerine mahkemeye başvuran Engin Karataş, Çerkez Aydemir ve Serap Ekinci isimli öğretmenler için ise yargı sürecinin sürdüğü belirtildi. 

1994 yılında öğretmenlik mesleğine başlayan Hülya Bayar, göreve iadesinin ardından yaptığı açıklamada “Çok heyecanlıyım, nihayet bitti. Çok sevindim. Bu günlerde içimizi ısıtsın istedim. Bütün arkadaşlarıma haber verdim. Bir gün pat diye işimizden attılar, üzerinden yıllar geçti ve bugün mahkeme kararıyla iade edildiğimi öğrendim. Bir tarafım buruk, deprem içimizi yaktı. Bir tarafım da haklı bir mücadeleyi kazanmanın mutluluğunu yaşıyor. Hayat işte… Bu süreçte yanımda olan tüm dostlara teşekkür ediyorum. Yaşasın KESK, yaşasın Eğitim Sen.” ifadelerini kullandı. 

Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği adına açıklama yapan Yüksel Okyay ise şu sözlere yer verdi;

“Kanun hükmünde kararname ile öğretmenlikten ihraç edilen, Eğitim-Sen Bodrum Temsilciliği Hukuk Sekreteri Hülya Bayar’a OHAL Komisyonu tarafından ret kararı verilmişti. Açtığımız işe iade davası sonucu görevine iade edildi. 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan 675 sayılı KHK ile 8 üyemiz ihraç edilmişti. Biliyoruz ki cezalandırılmak istenilen yürüttüğümüz sendikal eylem ve etkinliklerimizdi. Özellikle Bodrum’da laik, demokratik, anadilde ve bilimsel eğitimi kararlılıkla savunuyor olmamızdı. Dün olduğu gibi bugün de yarın da savunduğumuz doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm KESK'li, Eğitim Sen'li arkadaşlarımız mutlaka geri dönecekler ve çok sevdikleri öğrencileriyle yine sınıflarında buluşacaklar. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen tüm arkadaşlarımız göreve dönene kadar Eğitim Sen’in, KESK’in mücadelesi devam edecektir. Tarih, ihraçlar karşısında suskun kalarak ihraç edilen mağdur üyelerine sahip çıkamayanları değil; Eğitim Sen ve KESK’in mücadelesini ve onurlu duruşunu altın harflerle yazacaktır. Yaşasın Eğitim Sen! Yaşasın KESK!”