Anayasayı Hatırlattı, Tekrar And İçti

CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında, yargı krizi ve CHP’li vekillerin adalet nöbetine dair açıklamalarda bulundu.

Anayasayı Hatırlattı, Tekrar And İçti

Süreyya Öneş Derici, anayasaların temel var oluş amacının iktidarın gücünün sınırlandırılması, otorite ve özgürlük arasında denge sağlanması ve hukuki istikrar olduğunu belirterek; güçler ayrılığı, özgürlük-otorite dengesi, bağımsız yargı ve çoğulcu toplum yapısının gereksindiği demokratik kurumların zorunlu olduğunu ifade etti. Anayasa Mahkemesi'nin yok sayılmasının, anayasal devlet ilkesini hedef alan bir yaklaşım olduğunu savunan Öneş Derici, yaşananların bir yargı krizinden öte, açık bir anayasa ihlali olduğunu vurguladı. 

Adalet Bakanının "Bu uyuşmazlığı giderecek mercii TBMM'dir" açıklamasını da eleştiren Öneş Derici, “Öncelikle bu bir uyuşmazlık değil, defalarca belirttiğimiz gibi, anayasanın açıkça ihlal edilmesi, anayasal düzenimize yapılan bir saldırıdır. TBMM ise, halkın iradesine sahip çıkmak için, adaletsizlikleri dile getirmek için, anayasal düzene sahip çıkmak için vardır... İktidarın meseleyi üst yargı kurumları arasında bir uyuşmazlık gibi sunduğu ve cumhurbaşkanının kendisini ‘hakem’ olarak nitelediği yargı krizinde yaşananlar, gerçekte bir anayasa ihlalidir. İktidar, tüm bu söylemler ile, eğer AYM'nin yetkilerini daraltma hazırlığı yapıyor ise buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Süreyya Öneş Derici, CHP milletvekilleri olarak mecliste gece gündüz adalet nöbeti tuttuklarını, sahada ve mecliste bu tehdide karşı mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Görevlerinin, halkın oylarıyla seçilmiş olmalarının sorumluluğunu taşımak olduğunu söyleyen Öneş Derici, bu sorumluluğa engel olan her türlü müdahaleye karşı direneceklerini vurguladı.

İktidarın asıl hedefinin demokrasinin içini boşaltmak ve meclisi işlevsizleştirmek olduğunu belirten CHP Muğla vekili, buna müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. 

Anayasa'nın 153. Maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararının derhal uygulanması gerektiğini belirten Öneş Derici, Yargıtay'ın Anayasayı ihlal ettiğini söyledi. Öneş Derici,  mecliste göreve başlarken okuduğu yemini tekrarlayarak, basın mensuplarının önünde anayasaya sadakatten ayrılmayacağına söz vererek bir kez daha and içti. 

CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, konuşmasını sonlandırırken iktidara seslenerek, "İktidara sesleniyorum, bu ülkeyi bir muz cumhuriyeti haline getirmenize asla izin vermeyeceğiz. Buradayız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz." diyerek sözlerini tamamladı.