Aras'ın Çağrısı Karşılık Buluyor!..

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Bodrum’daki ikinci konutlarına yerleşerek kış aylarını ilçede geçirmeye hazırlanan birçok vatandaş, Başkan Aras'ın 'İkametlerinizi Bodrum'a aldırın' çağrısına uyarak ikametlerini Bodrum’a aldırmaya başladı.

Aras'ın Çağrısı Karşılık Buluyor!..

176 bin 500 yerleşik nüfusu bulunan Bodrum’un Covid-19 salgınından sonra nüfusu neredeyse 400 bine çıktı. Koronavirüs salgınında büyükşehirlerde olmak yerine Ege'de olmayı tercih eden çok sayıda vatandaşlar Bodrum’a yerleşti. Öte yandan 176 bin 500 nüfusa göre gelen ödenek ile 400 bin nüfusa hizmet vermeye çalışan Bodrum Belediyesi de yaşanan bu fiili durum karşısında, merkezden aldığı ekonomik payı artırabilmek için 2. konut sahibi vatandaşlara ikametlerini Bodrum’a aldırma çağrısı yaptı. Kayıtlı nüfusa göre ödenek aldıklarına belirten Bodrum Belediye Başkanı Aras, ilerleyen dönemde hizmetlerde sıkıntı yaşanmaması için böyle bir talepte bulunduklarını açıkladı.

NÜFUSLARINI BODRUM’A ALDIRIYORLAR

Açıklamaların ardından, Bodrum’da yaşamaya karar veren vatandaşların nüfus müdürlüğü önünde yoğunluk oluşturduğu gözleniyor. Vatandaşların bazıları E-devlet üzerinden nüfus kayıtlarını ilçeye aldırırken, bazıları da nüfus müdürlüğüne bizzat gelerek yerleşik Bodrumlu oluyor. Bekleme sıralarındaki işlemlerin çoğunun adres kaydı olduğu dikkat çekiyor.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum’un yaz nüfusunun 1 milyonu geçtiği zamanların da olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Bu yıl yaşadığımız bu hastalık nedeniyle nüfus 1 milyonu bulmasa da halen yaz nüfusundayız. Bodrum’a Türkiye genelinden bakıldığı zaman hastalık açısından güvenli halde olması, burada ikinci konutları olan vatandaşlarımızın memleketlerine, yaşadığı şehirlere gitmesini geciktirdi. Buradaki konutları mülkleridir, tabii ki de istedikleri kadar kalabilirler. Bizim için hareketli nüfus problem, yazlığına gelmiş evinde kalan insan bizim için problem değil. İkinci konutu olan vatandaşlarımız çok dikkatli ve tedbirli davranıyor. Bodrum’un dezavantajı, hareketli nüfus ve giden gelen sayısının çok olmasıdır. Burada ikinci konutu olan vatandaşlarımızın sayısı 250 ila 300 bin arasındadır. Bu yıl bu rakamların üzerinde vatandaşımızın, ikinci konutlarında kalarak gitmeyeceklerini düşünüyoruz. Burayı daha güvenilir buldukça büyük yerleşim merkezlerine insanlar daha geç gidebilir. Okulların mevcut konumu neticesinde de online eğitim olması da vatandaşlarımızın burada kalmasına neden oluyor. Bu sene Bodrum’da bizim nüfus olarak daha kalabalık bir kış ayına gireceğimiz görülüyor. İnşallah tedbirlere uyuldukça, dikkat edildikçe bu konularda çok sıkıntı olacağını sanmıyorum.”

"İkinci konutlarda kalan vatandaşların ikametlerini buraya aldırmaları konusu insanların kendi takdirleridir" ifadelerini kullanan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz “İkinci konutu olanlar nüfuslarını buraya aldırmaları kendi takdiridir. İkinci konutu, yazlık evi Bodrum’da olan vatandaşlarımız gelmiş burada kalıyorsa, 2 ay da geç gidebilir. O kendi bileceği bir iştir. Nüfusunu buraya aldırmaları da kendi takdirleridir. Nüfusunu buraya aldırırsa bizim nüfusumuz da artarsa kaynak aktarımında önemli olabilir” dedi.