Aras’ın Marmaris Trafiği Yoğundu...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras seçim çalışmaları kapsamında Marmaris’te bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Aras’ın Marmaris Trafiği Yoğundu...

Marmaris Söğütlülerle buluşan Aras, “Plan olmadı mı altyapıyla ilgili de sıkıntılar oluyor. Yani kanalizasyon da yapamıyorsun çünkü yollar kamuya terk edilmemiş oluyor. Arıtma tesisini yapacağınız yer belirlenmemiş oluyor biliyorsunuz. Ancak tabii ki imar planının olmaması veya gecikmesi arıtma tesisini yapmamıza engel olmayacak. Biz bu riski almaya hazırız. Belediye başkanlığı nüfus memurluğu değil, gerektiğinde risk almayı da bileceksin. Bir şeyden yargılanacaksan arıtma tesisi yaptın diye yargılan” dedi

Mahalleye girer girmez davul, zurna ve meşalelerle karşılanan Aras’a Marmaris Belediye Başkan Aday Acar Ünlü, İl Başkanı Zekican Balcı, Marmaris İlçe başkanı Ömer Bozdemir ve 27. dönem milletvekili Burak Erbay da eşlik etti.

Seçim çalışmaları kapsamında Muğla’nın her bir köşesini gezdiğini, her vatandaşı dinlediğini söyleyerek sözlerine başlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, “Beş yıldır belediye başkanlığı yapıyoruz. Yani iş atla deve değil. Öyle çok da gözde büyütülecek bir şey değil, bilginiz olsun. Bu iş tamamen gönül işi. Gönülden çalışmaya niyetliysen eğer belli bir bilgi birikimin varsa, tecrüben varsa yapılacak çok da güzel de bir iş. Bunun besleyen tarafı da tamamen vatandaşın memnuniyeti, geri dönüşten aldığın o tatmin duygusu. O yüzden yani başka bir şey için değil yani. Bu iş para, pul için şan şöhret için değil, kolay kolay yapılmaz. Zaten öyle yapanların ömrü de uzun olmuyor. Hemen bir bakıyorsun ortadan kaybolmuş. Bu işi gönülden, yürekten yaparsan iş güzel oluyor. İşte biz o yüzden buradayız bugün. 5 yıl Bodrum'da çalıştık. Yangında, salgında, depremde büyük bir mücadele verdik. Nüfus arttı 2,5 katına çıktık. Kanalizasyon yok, su yok. Yol deseniz ayrı. Yani bütün hepsiyle tek tek uğraştık. Bunun dışında ekonomik kriz oldu, vatandaş tabii ki salgında fakru zarurete düştü. Onlara da destek olmak durumunda kaldık. Hep beraber, gönül gönüle, yürek, yüreğe çalıştık. Böyle olursa bu işler güzel oluyor. Zaten yerel yönetim dediğimiz yani. Belediye değil aslında bu. Adı yerel yönetim. Yerinden yönetim, insanlarla birlikte halkla birlikte olup, beraberce kol kola, güle oynaya, yüz yüze bu işi yürütmek gibi bir şey. Yani ayrı gayrı yok” dedi.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ile Muğla Büyükşehir belediye başkanlığı tarafından Marmaris’te yapılması planlanan cem evi projesine ilişkin protokol imzaladı. Kreş, anaokulu, derslikler ve konferans salonununda içinde olacağı cem evi projesi protokolünü PSAKD Marmaris Şube Başkanı Mehmet Ali Akyol ile CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras imzaladı.

“EŞİTLİK TEMELİNDE BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YÖNETECEĞİZ”

Cem evi projesi imza protokolünde konuşan Aras, eşitlik temelinde bir yaklaşım içerisinde olacaklarını ifade etti. Aras, “Benim hayatım belli bir bölümü, yirmi yılı Anadolu'yu dolaşarak geçti. Bu 20 yılın belli bir bölümünde de özellikle Sivas'ta Zara'da Alevi canlarla birlikte çok uzun bir süre geçirdim. O zamana kadar farkında olmadığım bazı duyguları orada hissettim ve öğrendim. Aslında bakarsanız bu mücadelenin ne kadar derin olduğunu, her şeye rağmen dik duruşunuzu, Cumhuriyete, Atatürk'e sahip çıkışınızı, bunların hepsini çok net gördüm. Bütün baskılara rağmen, bütün dışlanmalara rağmen ve toplumda ki sonradan fark ettim, toplumda aslında bu konuda çok böyle insanların göstermese de içlerindeki duygularla bir ayrımcılığı, bir dışlamayı her zaman belki bir bakışta, belki bir sözle hissettirdiğini de orada öğrendim. Ama ben Pir Sultan'da, Yogi Baba'da, Köşe Dağı'nda, Bey Dağı'nda bu konuyu, bu duyguyu anladım ve içselleştirdim. 2019 yılında Bodrum'da belediye başkanı olduğumda iki tane köyümüz vardı. Belediye başkan yardımcısı Arkadaş önünden geçiyor. İki köyü maalesef görmezden gelmişler.  Ben bu olayı tespit edince oradaki arkadaşlarla hemen gereğini yaptık. O köylerinde ihtiyacı olan hizmeti eşitlikle götürdük. Biz eşitlik temelinde bir büyükşehir belediyesi yöneteceğiz. Eşitlik temelinde toplumun bütün katmanlarının eşit olduğu hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi ırktan, dinden, dinden olursa hangi mezhepten olursa olsun tamamen eşitlik temelinde bir yaklaşım içerisinde olacağız. Tıpkı Hacı Bektaş Veli gibi tıpkı Mevlana gibi tıpkı Pir Sultan gibi. Biz de o bakışla dünyaya bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MARMARİS LİMANINI MUĞLA’DAN İŞLETMEYECEĞİZ”

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ahmet Aras Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı da ziyaret etti. Aras’a CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, CHP Marmaris Belediye Başkan adayı Acar Ünlü, CHP Marmaris İlçe Başkanı Ömer Bozdemir ve partililer eşlik etti.

Liman işletmesini ortak yapacaklarını, liman işletmesi için ayrı bir şirket kuracaklarını ifade eden Aras, şirket yönetiminin belediyeden, denizcilerden ve büyükşehir belediyesinden oluşacağını söyledi. Aras, “Daha önce olduğu gibi siyasi çekişmeler, siyasi, sıkıntılar, büyükşehir söyledi, küçük şehir böyle yaptı olmayacak. Bunların hepsini ortadan kaldırıp atıyoruz biz. 13 ilçeyle beraber bir bütün olarak hizmetlerimizi yürüteceğiz. Ben bütün imkanlarımı ortak kullanacağım. Acar Başkan’la hedefimiz bir. Hedefimiz Marmaris'e hizmet etmek. Marmaris'in sorununu çözmek. Başka bir derdimiz yok. Biz kendimizi bir payeye ulaştırmak için buraya gelmiyoruz. Çalışmak, faydalı olmak, bir şeyler üretmek için geliyoruz. Tek gündemimiz beraberce bu kenti daha yaşanır daha güzel hale getirmek olacak. Onun dışında diğer sorunlar çözülür zaten. Yeter ki niyet iyi olsun, ilişkileri iyi tutalım, iletişim açık olsun. İki belediye arasında güçlerimizi birleştirelim. Bunu yaptığımızı zaten çok net göreceksiniz. Somut adımlarla göreceksiniz. Mesela liman işletmesini ortak yapacağız. Limanın işletmesinde ayrı bir şirket kuracağız. O şirketin yönetimine belediyeden, denizcilerden ve büyükşehir belediyesinden arkadaşlar koyacağız. Marmaris Limanı'nı Muğla'dan, Fethiye limanını Muğla'dan, Bodrum Limanı'na Muğla’dan işletmeyeceğiz. Arkadaşlar bağlama paralarına kadar, liman yönetimine kadar, düzenine kadar her şeyi kendileri karar verecekler. Bu çok somut bir adım olarak ilk yapacağımız işlerden bir tanesi olacak. Ama bunun dışında da Marmaris'in ihtiyaçları neyse onda yer alır, para veririm, ben de para bulurum” diye konuştu.

Ramazan ayı boyunca kentin farklı noktalarında düzenlenen iftar programlarında vatandaşlarla bir araya gelen Aras Marmaris’teki iftar sofrasında sivil toplum örgütü temsilcileriyle buluştu. 

İftar programına Marmaris Diyarbakırlılar Derneği, Siirt Kurtalanlılar Derneği, Mardinliler Derneği, Şanlıurfa Siverekliler Derneği, Vanlılar Derneği, Ağrılılar Derneği ve Hataylılar Derneği katılım sağladı.