8. Gençlik Şiir Şöleni Yapıldı

Bodrum’da geleneksel olarak düzenlenen Gençlik Şiir Şöleni, 8’ünci kez düzenlendi.

8. Gençlik Şiir Şöleni Yapıldı

21 Mart Dünya Şiir Günü nedeniyle, Bodrum Kent Konseyi Şiir Çalışma Grubu tarafından dün Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda genç şair katıldı. 

Genç şairlerin Türk ve Dünya şairlerinden seçilen şiirleri okuduğu etkinliğin bu yılki konuk şairi ise Cem Seyhun Ünbay idi. Şiirlerini okuyan Ünbay, Bodrum’la ilgili anılarını da paylaştı. Ünbay, program sonunda kitaplarını imzaladı. 

Şiir Çalışma Grubu temsilcisi Firdevs Şengül, her yıl gençlerle birlikte Dünya Şiir Günü’nü kutladıklarına vurgu yaparak şunları dile getirdi;

“Gençlik Şiir Şöleni, artık geleneksel hale geldi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Biz bugün şiir diyeceğiz. Biz şiirseverler birbirimizi tanırız ve nerede görsek göz kırparız. Şiirden gücümüzü buluruz. 21 Mart, 1999 yılında Gülseli İnal ve Tarık Günersel’in önerileriyle ve girişimleriyle Dünya’da şiir günü olarak kutlanmak üzere önerilmiş ve UNESCO tarafından kabul edilmiştir.  O yıldan bugüne kadar da ülkemizde ve Dünya’da 21 Mart Dünya Şiir Günü olarak kutlanmaktadır. 21 Mart Nevruz’dur, gündüz ve gece eşittir. Işığın arttığı günlerdir. Bugün, büyük ozan Aşık Veysel’in de toprağa gömüldüğü gündür. Şiirin şiir olma hali bizim düşünce toplum olma halinden geçiyor. Dilerim nefes almak gibi herkese bir şiir hediye edebiliriz. Çünkü şiir, sevgi, barış, gelecek ve insan demektir.”