İmar Barışı ve Kaçak Yapılaşma Tepkisi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçtiğimiz günlerde TBMM gündemine taşınan yeni imar affı tasarısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İmar barışı uygulamalarının Dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’un bütün ekosistemine, yapısına, turizm ekonomisine, çevreye ve doğaya zarar verdiğini ifade eden Aras, bu yaklaşımın belediye hizmetlerine büyük zarar verdiğini söyledi.

İmar Barışı ve Kaçak Yapılaşma Tepkisi

İmar barışının ve kaçak yapılaşmanın bir çok soruna yol açtığını ve en önemlisi "sosyal adaletsizliğe" neden olduğunu belirten Aras, bu yaklaşımdan bir an önce vaz geçilmesini istedi. Af beklentisiyle patlayan kaçak yapılaşmayla mücadelenin çok zorlaştığını söyleyen Aras, ellerindeki imkanlar doğrultusunda kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda aralıksız çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Konuyla ilgili Kent Haber’e konuşan Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras, şunları söyledi: 

"Biliyorsunuz 2018’de çıkan imar barışı, zaten çok büyük garabet yarattı. Çünkü imar barışı çıkıyor, kaçak yapı yapanların yaptıkları yapı legalleşiyor. Yapmayanların suçu ne? Burada büyük bir sosyal adaletsizlik söz konusu. 

Biz şimdi 3-4 yıldır imar barışı beklentisiyle kaçak yapılaşmanın hızlanmasını yaşıyoruz burada. Herkes “Nasıl olsa bir daha çıkar.” düşüncesiyle yapmaya devam ediyor. Mühürlüyoruz durmuyor insanlar. İşte gördünüz tasarı hemen çıktı ortaya henüz yasalaşmadı ama bir tasarı elden ele sosyal medyada geziniyor. Bu söylentiler bile Bodrum’da kaçak yapılaşmanın artışını sağladı. Görüyoruz ve sürekli şikayetler geliyor. Bizde artık ne yapacağımızı şaşırdık. Vatandaşlarımızdan ricam, biliyorsunuz imar barışı çıksa bile şuanda yaptıklarınızı kapsamayacaktır. Geçmişe dönük yapılanları kapsayacaktır. Şuanda yapılanlarla ilgili yine yıkım karaları, mahkeme, para cezaları ile yüzleşeceksiniz. Şuanda imar barışı cıkacak diye lütfen hiç kimse kaçak yapı yapmaya kalkışmasın. Bu Bodrum için büyük bir katliam olur. Komşularınızla olan ilişkinizi bozar. Bu yüzden vatandaşlarımdan ricam, imar barışı çıkıyor beklentisiyle bişey yapmasınlar. Şuanda imar barışı çıkmış değil, belki de çıkmayacaktır. Biz işlemlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Mühürleme, para cezası, suç duyuruları, kısmen yıkımlar gücümüz yettiği kadar yapmaya devam edeceğiz. 

Şuanda bunlarla ilgili soruşturuluyoruz aynı zamanda. “Niye buraları yıkmıyorsunuz?” diye soruşturma geçiriyoruz. Yani bizde gücümüz doğrultusunda bütçeye koyabildiğimiz rakam doğrultusunda yaptık ihalelerimizi kendi imkanlarımızla da yıkmaya çalışıyoruz ama bizim de gücümüz bir yere kadar. O yüzden vatandaşlarımızın bunlara meyletmemesi gerekiyor. İmar barışı’nın bir sosyal adaletsizlik yaratacağını tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu beklentiyle yeni yapılaşmanın önünü kesmek için ben de elimden gelen bütün gücümü kullanacağım. Tekrar söylüyorum bizim görüşlerimiz alınmadan yapılan plan değişiklikleri hem de imar barışı maalesef Dünya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’un bütün ekosistemine, yapısına, turizm ekonomisine, çevreye ve doğaya zarar veriyor ve aynı zamanda sosyal adaleti, trafik ve altyapısının bozulmasına neden oluyor. Bunları bile bile hiç kimse kaçak yapıya meyletmesin."