The Bodrum Cup Başladı

Bodrum’da bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirilen 'American Hospital The Bodrum Cup' yelken yarışları Bodrum-Çökertme etabıyla start verdi. 70 teknenin yarıştığı ve toplamda 150 teknenin yer aldığı etaba toplamda bin 500 kişi katılıyor.

The Bodrum Cup Başladı

Bodrum'da, bu yıl 34'üncüsü gerçekleştirilen American Hospital The Bodrum Cup yelken yarışlarında günün ilk startı verildi. Start törenine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, The Bodrum Cup Komite Başkanı Süleyman Uysal, yarışçılar ve katılımcılar katıldı. Karaada yakınlarında yelkenli tekne üzerinden protokol üyeleri denize çelenk bıraktı, akabinde yaşamını yitiren denizciler anısına saygı duruşunda bulunuldu. 

Karaada önlerinde verilen startla 34’üncü The Bodrum Cup yelken yarışlarının Bodrum-Çökertme etabı başladı. Bu kapsamda, ilk etap yarışına 70 tekne ve yaklaşık 1500 yarışçı katıldı.

“MAVİYİ KORUYALIM”

Sürdürülebilir mavinin önemine değinen The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, “Bodrum Cup 34 yaşında. 70 yarışan tekne, organizasyon tekneleri ve onların destekçi tekneleriyle beraber 100 üzerinde çok güzel bir ekiple birlikte Bodrum’dan açılıyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarındayız ve yarışlar 5 etaptan oluşuyor. 5 gün süresi boyunca toplam 80 millik bir parkurda yarışacağız. Bodrum Cup tam bir deniz festivali, bu yılki bütün anonslarımızda hep şunu söyledik. Akdeniz milyonlarca insana ekmek kapısı ama sürdürebilirlik açısından bizim Akdeniz’i korumamız gerekiyor. Maviyi korursak bizden sonraki nesillerde Akdeniz’in nimetlerinden faydalanıp geçinebilecekle. O yüzden The Bodrum Cup olarak diyoruz ki maviyi koruyalım. 34 yıldır yabancı konuklar ve yarışçılar ile birlikte yapıyoruz The Bodrum Cup’ı, bu yılda 17 yabancı bayraklı yarış yatımız ve yaklaşık 100’ün üzerinde yabancı misafirimiz katılıyor.” dedi.
 
The Bodrum Cup Komite Başkanı Süleyman Uysal ise, “Bu yıl bizim için çok önemli bir sene. Pandemiden sonra önemli katılımcıların oluştuğu bir yıl oldu. Dolayısıyla çok ciddi bir filo kalabalığı ve katılımcıyla 34’üncü The Bodrum Cup’ın bugün startını veriyoruz. Dün akşam yarışmacılarımızla beraberdik. Herkes inanılmaz heyecanlı, yabancı katılımcı sayımız tekrar artışta. Bugün itibariyle yaklaşık 1500 yarışçı deniz üzerinde” diye konuştu.

Yarış Rotası şu şekilde;

18 Ekim Salı Bodrum – Çökertme Etabı
19 Ekim Çarşamba Çökertme – Kissebükü Etabı
20 Ekim Perşembe Kissebükü – Gümüşlük Etabı
21 Ekim Cuma Gümüşlük – Bodrum Etabı
22 Ekim Cumartesi Bodrum – Bodrum Etabı