ARON İÇİN BAKANLIK DEVREDE…

İstanbul Limanına kayıtlı, 93 metre uzunluğundaki ‘’ARON’’ isimli kuru yük gemisi...

ARON İÇİN BAKANLIK DEVREDE…
İstanbul Limanına kayıtlı, 93 metre uzunluğundaki ‘’ARON’’ isimli kuru yük gemisi tam 20 farklı İcra Müdürlüğünün ‘’Seferden Men’’ kararından dolayı yaklaşık 8 aydır Bodrum açıklarında demirli bulunuyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında da haberini yaptığımız bahse konu geminin akıbeti hakkında görüştüğümüz Bodrum Liman Başkanı Nihat Tozman Kent Tv mikrofonlarına şunları söyledi;

“ARON gemisinin Bodrum’dan gönderilmesi için bütün İcra Müdürlüklerine yazı yazdık. Kaymakamlığa bilgi verdik, geminin donatanına bilgi verdik ve Ankara’ya Genel Müdürlüğe bilgi verdik. İcra Müdürlüklerinden 4-5 tanesi geminin İzmir’e gitmesi yönünde olumlu baktı’’ dedi.

Geminin Bodrum’dan kaldırılması için bütün İcra Müdürlüklerinin oluru gerektiğini ifade eden Tozman, konu ile ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının da geminin İzmir’e gönderilmesi için İcra Müdürlükleri ile gerekli yazışmaları yaptığını söyledi.

Kanunlar gereği Liman Başkanlığının, liman sınırları içindeki geminin seyir, can, mal emniyetini sağlamakla yükümlü olduğunu ve ARON gemisinin seyir, can ve mal açısından tehlike yarattığını düşünerek İcra Müdürlüklerine müracaat edildiğini vurgulayan Nihat Tozman Bakanlığında bu görüş ile harekete geçtiğini belirtti.

İçinde yaklaşık 3 ton kâğıt ve sac yükü bulunan geminin içersinde halen bir personel bulunuyor. Gemide yakıt yok ancak aydınlatma için Liman Başkanlığınca bir jeneratör temin edildi.