ASLI BAŞ DAVASINDA YENİ BİR GELİŞME!

2003 Mıss Model Of The World (Mankenler Kraliçesi) yarışması birincisi olan manken...

ASLI BAŞ DAVASINDA YENİ BİR GELİŞME!
2003 Mıss Model Of The World (Mankenler Kraliçesi) yarışması birincisi olan manken Aslı Baş'ın 3 yıl önce Muğla'nın Bodrum ilçesi Yalıkavak beldesinde, turizmci Ahmet Bayer'in villasının terasından düşerek ölümüyle ilgili hazırlanan kriminal raporları hazırlayan heyet mahkemece yetersiz bulundu.

Adli kriminal inceleme ve raporlama kuruluşunun yaptığı incelemeler neticesinde verilen bilirkişi raporunda 32 yaşındaki Aslı Baş’ın intihar etmediği, kişi veya kişilerce itildiği veya atıldığı belirtilmişti. Bunun üzerine Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 55 yaşındaki Ahmet Bayer ve oğulları 25 yaşındaki Hakan ve 23 yaşındaki Volkan Bayer'in ağırlaştırılmış ömür boyu, yanlarında çalışan ve delilleri karartmakla suçlanan Murat U.’nun ise 7,5 yıla kadar hapsi istenmişti.

Edinilen bilgilere göre İstanbul Adli Yargı ilk yargı mahkemesince Ulusal Teknik Büro Ltd. Şti. Ulusal Kriminal Büro’nun “bilirkişi adayının sunmuş olduğu belgelerin bir kısmının yönetmelikte belirtilen 3 yıllık deneyim şartını taşımadığı, bir kısmının ise yönetmelikte sayılan uzmanlık alanına ilişkin belgelerden olmadığı, başvuru dilekçesi ve itiraz dilekçesi ekinde sunulan belgelerin ise kanun ve yönetmelik hükümleri uyarınca bilirkişilik yapabilmesi için yeterli olmadığı anlaşılmış olmakla, bilirkişi adayının itiraz dilekçelerinin reddine” karar verildi.

Bunun üzerine 16 Ocak 2013 tarihinde Ulusal Teknik Büro Ltd. Şti. Ulusal Kriminal Büro sahipleri Uğur Kutulan, çocukları Zeynep Kurtulan, Savaş Kurtulan ve Sürreya Nasöz mahkemeye itiraz etti. 18 Ocak 2013’te İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Sabri Bayındır, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Adalet Komisyonu üyesi Mehmet Karababa ve İstanbul Komisyonu Yazı İşleri Müdürü Vildaniye Çetin tarafından ikinci kez görülen mahkemede bilirkişilik yapan kişilerin bir kez daha yetersiz olduğuna karar verildi.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ahmet Bayer ise, 1 oğlunun tutuklanması ve kendisinin ve diğer oğlunun ömür boyu hapis istemi ile yargılanmasına sebep olan bilirkişi raporunu hazırlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.