Avukatlar Taleplerini Dile Getirdi

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Bodrum Adliyesi önünde bir tören düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek, avukatların taleplerini sıraladı.

Avukatlar Taleplerini Dile Getirdi

Törene; Bodrum Ağır Ceza ve Komisyon Başkanı Başkan Engin Koç, Bodrum Cumhuriyet Savcısı Tolga Yamalı, Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek ile çok sayıda avukat katıldı. 

Baro çelenginin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından bir açıklama yapan Av. Onursal Özbek, “5 Nisan Avukatlar Gününde mesleğimizin sorunlarının çözümüne yönelik taleplerimizi bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” diyerek sözlerine başlayarak şunları dile getirdi;

“Bizlere onurlu mesleğimizi yapabileceğimiz bir vatan ve cumhuriyet bırakan başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanı için canını feda etmeyi göze alan aziz şehitlerimize, ülkemizin hukuk devleti olması yolunda ömrünü adayan ve bu uğurda yaşamını yitiren hukukçularımıza; minnet ve saygılarımızı sunuyoruz.

Nitelikli bir hukuk eğitimiyle hem mesleğimizde hem de adalet hizmetlerinde niteliğin artırılmasını istiyoruz. Yalnızca Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı değil, staj sonrasında Avukatlık Meslek Sınavı istiyoruz. Avukata yönelik şiddetin son bulmasını, şiddet faillerinin en ağır yaptırımlarla cezalandırılmasını istiyoruz. Kamu avukatlarının özlük haklarının kanunla düzenlenmesini istiyoruz. CMK Ücret Tarifesinin avukatın emek ve mesaisini karşılayacak düzeyde olmasını istiyoruz. Mesleki faaliyetimizin temeli olarak yargı bağımsızlığının tesisini, hukukun üstünlüğü ilkesine uygun hareket edilmesini istiyoruz. Mesleğimizin itibarının korunmasını istiyoruz. Stajyer avukatlar için Hazine’den karşılanan ücret istiyoruz. Adli yardım ödeneklerinin artırılmasını istiyoruz. Başta CMK ve adli yardım ödemelerinde olmak üzere, avukatlık hizmetleri için KDV indirimi istiyoruz. Avukatlık mesleğinin iş alanlarının daraltılmasının önüne geçilmesini istiyoruz. Kişisel verilerin korunması vb. gerekçelerle mesleki faaliyetlerimizin engellenmemesini istiyoruz. Bağlı çalışan avukatların hukuki statülerinin güvence altına alınmasını istiyoruz. Yurttaşın adil yargılanma hakkını ihlal eden hukuka aykırı faaliyetlere son verilmesini istiyoruz. Yargının kurucu unsurları arasında eşitlik, savunma makamı için adil bir temsil gücü istiyoruz.”

Sözlerinin devamında hukukun üstünlüğüne vurgu yapan Muğla Barosu Bodrum Temsilcisi Av. Onursal Özbek, sözlerini şöyle noktaladı;

“Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz. Kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımızın anısı önünde saygı ile eğilerek, güven duygusunu ve adalet inancını umutla yeniden büyütecek olan meslektaşlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun!”