Çifte Cinayetin Duruşması Başlıyor

Bodrum’da emekli icra müdürü Özcan Çavdar ile Avukat Mehmet Erdal Çam'ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili dava başlıyor.

Çifte Cinayetin Duruşması Başlıyor

Bodrum’un Akyarlar Mahallesi’ndeki 59’lular Sitesi’nde yaşamını sürdüren evli ve 4 çocuk babası Av. Mehmet Erdal Çam, geçen yıl 21 Eylül günü Turgutreis'te müvekkili Galip Özmen'in silahlı saldırısı sonucu, Eski İcra Müdürü Özcan Çavdar ile birlikte yaşamını yitirmişti.

Çifte cinayet ile ilgili dava, 3 Haziran günü Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlıyor.

Muğla Barosu Başkanı Av. Levent Akgün, dava ile ilgili yaptığı açıklamada süreci sonuna kadar takip edeceklerini vurgulayarak şunları dile getirdi; 

"21 Eylül 2023 tarihinde Denizli Barosu önceki dönem başkanlarımızdan, Baromuz üyesi olan Av. M. Erdal Çam, daha evvel davasına baktığı müvekkili tarafından, sadece mesleki faaliyeti nedeniyle katledilmişti. Bu elim olayın hemen ardından “TEK BİR KAYBA DAHİ TAHAMMÜLÜMÜZ YOK” diye haykırarak, Baromuzun öncülüğünde, Türkiye Barolar Birliği ve tüm barolarla birlikte yürüyerek, tepkimizi göstermiş ve sürecin takipçisi olacağımıza söz vermiştik. Başlayan yargı sürecinde, davanın ilk duruşmasına katılmak ve sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmaları için 03.06.2024 tarihinde Bodrum Adliyesinde olacağız. 

Mesleğimizi yaparken, görevimizi ifa ederken can veriyoruz. Avukatlar yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleri nedeni ile saldırılarla karşı karşıya kalmakta, hakaret ve tehdide uğramakta, çoğu zaman can vermektedir. Avukatlık faaliyetine, savunmaya, dolayısıyla adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yönelik bu saldırılar, kimi zaman karşı taraftan kimi zaman da müvekkillerinden gelebilmektedir. 

Bilinmesini istiyoruz ki; Savunma hakkı kutsaldır. Avukata dönük şiddet, tüm yurttaşlara dönük şiddettir. Savunma hakkının temsilcisi avukatın yaşam hakkı güvence altına alınmadığı müddetçe, hiçbir vatandaşın savunma hakkı güvence altında değildir. 

Yaşanan elim olayları kınamak ve isyan etmenin ötesinde daha somut adımların atılması gerektiğinin de farkındayız. Devletin tüm kurumlarında ve toplumda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili bilinç düzeyi arttırılmalı ve buna ilişkin somut çalışmalar hayata geçirilmelidir.  Bu konuda barolar üzerine düşeni yapmaktadır. Yargı mekanizmasının üç ayağından biri, savunma mesleğinin temsilcisi olan, biz avukatların maruz kaldıkları saldırılarda, bir hakim ya da savcıya yönelik saldırı gibi değerlendirilerek ceza verilmesi ile ilgili yasal düzenlemeler derhal yapılmalıdır. 

Avukatlar, bu toplumda savunma hakkının temsilcileri olarak var olmaya devam edeceklerdir. Bu ülkede gerçekten yargı bağımsızlığının, tarafsızlığının, hukuk devletinin oluşturulabilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. Avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyeceğiz. Bu bizim en önemli varlık nedenimizdir. 

Bu sebeple, 03 Haziran 2024 tarihinde, saat 13.30’da, Denizli Barosu önceki dönem başkanlarımızdan, Baromuz üyesi olan Av. M. Erdal ÇAM ve baromuz üyesi meslektaşımızın babası olan emekli icra müdürü Özcan ÇAVDAR’ın katillerinin yargılandığı Bodrum Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanacak olan davanın ilk duruşmasına tüm baroları ve meslektaşlarımızı davet ediyoruz.    

Avukatların yaşam haklarına yönelik bu eylemlere karşı etkili politikaların hayata geçirilmesi için yetkilileri buradan bir kez daha uyarıyoruz. Avukata yapılan saldırıları önlenmek adına, her türlü tedbirin ivedi olarak alınması ve sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması yolunda, asla vazgeçmeden onurlu mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."