AYDEM'e Zamanlama Protestosu!..

Bodrum’da elektrik dağıtım firması tarafından sezon ortasında yapılan elektrik kablolarını yeraltına alma çalışmalarını protesto eden mahalleli, oyuncak iş makinesi yaktı, basın açıklaması yaptı.

AYDEM'e Zamanlama Protestosu!..

Elektrik dağıtım firmasınca Umurca Mahallesi Dr. Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde elektrik kablolarını yer altına alma çalışmaları başlatıldı. İş makineleri ile kazılan caddede yol daralınca trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Bölge esnafı, çalışmanın zamanlamasına tepkili. 

Bodrum Kaymakamlığı’na dilekçe yazarak çalışmaların durdurulup sezon sonunda yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, bugün tepki olarak iş makinesinin önünde basın açıklaması yapıp oyuncak iş makinesi yaktı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Kaan Toker, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Gelişime, yapılan, yapılması gereken doğru işlere karşı değiliz. İsyanımız, sezonun tam ortasında yapılmasınadır. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bilgilendirme yapmak için geldiklerinde, çalışmanın Ocak 2023’e kadar süreceğini bildirmişlerdir. Yani bu çalışmaya Ağustos yerine Eylül ayında başlansa Ocak yerine Şubat’ta biter, Ekim’de başlansa Mart’ta biter. Ağustos ayı başında başlamanın ısrarı nedendir?

Ağustos ayı başı sezonun tam göbeğidir. Duyumlarımıza göre ihaleyi alan müteahhit firma, gecikilirse zarara uğrayacakmış. Bu el altından bize söylenendir, yüreklice bunu ortaya koyabilen yetkiliye rastlamadık. Şimdi sizin aracılığınızla yetkililere soruyoruz: Bu işe bu tarihte başlamak gerçekten müteahhit firmayı kurtarmak için midir? Halk yerine, müteahhit firmaların çıkarı mı düşünülmektedir? Pandemiden yaralı çıkmış, iki yıldır doğru düzgün sezon bekleyen bu kadar insanın çıkarlarının hiç mi önemi yoktur? Bodrum turizm kenti değil midir? İnşaat yasağı sadece vatandaşa mı uygulanır, kurumlar bu yasağa dahil değil midir? Aydem yöneticileri planlama yaparken sezon ve turizm kavramlarını dikkate almazlar mı? Hadi onlar bu kavramları bilmiyor, yetkililer sezon ortasında böyle bir çalışmaya nasıl izin verirler?

Sadece 1,5 ay sonra bu işe başlansa hepimiz alkışlardık. Ağustos ayında bu işin yapılıyor olmasını kabul edemiyoruz. Hiç birimiz, sezon başında MUSKİ’nin yaptığı çalışma sonrasını unutmadık. Aylarca tozu, toprağı solumak zorunda kaldık. Her yeri kaplayan tozdan iş yapamaz hale geldik. Şimdi müteahhit firma kendini kurtarsın, kabloları yer altına gömüp gitsin. Sonrası ne olacak? Sezon başında MUSKİ’nin yaptığı çalışma sayesinde kötü bir tecrübemiz var. Bodrum’un doğu yakasının mecburi trafiğinin yüksek sezon ayı yoğunluğunda oluşturacağı tozu aylarca ne yapacağız?

Sağlıklı bir insanın bile nemden nefes alırken zorlandığı bu mevsimde, astımı alerjisi olanı bırakın, bu bölgedeki herkesi aylarca astımı alerjiyi tetikleme riskiyle baş başa mı bırakacaksınız? Toplum sağlığının bir önemi yok mu? Bu toz toprakta nasıl üretim, satış yapacağız? Ağustos ayının başında sezonu kapatıp işyerimize kilit mi vuralım?

Sadece ve sadece 1,5 ay sonra bu işe başlansa, sorunların büyük bölümü kendiliğinden hallolacaktır. Aydem’in Ağustosta bu işin yapılması ısrarını anlamıyor ve protesto ediyoruz. Aydem bizi yakıyorsun, öfkemizi belirtmek, yetkililerin dikkatini çekmek için temsili olarak bu oyuncak iş makinesini yakıyor ve yetkilileri bu işi hemen durdurarak, 1,5 ay sonraya bırakılmasını sağlamaya davet ediyoruz.”