Vaka ve Ölüm Sayısında Ciddi Artış

14 günlük koronavirüs vaka sayısı bir ay öncesine göre 16 katına, 14 günlük ölüm sayısı 7 katına çıkmış durumda. Uzmanlar ise “Herkes takmıyorsa sizin çift maske takmanız bile virüs bulaşmasını engelleyemez” uyarısında bulundu.

Vaka ve Ölüm Sayısında Ciddi Artış

Sağlık Bakanlığı tarafından 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasındaki Kovid- 19 tablosu yayımlandı. Yayımlanan haftalık koronavirüs tablosuna göre, 406 bin 322 kişide koronavirüs vakası tespit edildi. 337 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, 387 bin 653 kişinin de karantina ve tedavisi sona erdi.

Kovid-19 salgınında altıncı dalganın etkisi devam ederken, virüs neredeyse her evin kapısını çalmaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, bir ay öncesine göre 14 günlük vaka sayısı 16 katına, 14 günlük ölüm sayısı 7 katına çıkmış durumda. Haftalık vaka sayısı yüzde 61 artarken, haftalık ölüm oranı da yüzde 64 arttı.

Omicron’un alt varyantı olarak tanımlanan BA.4 ve BA.5 varyantlarının bulaşma hız ve riskinin de diğer varyantlardan çok daha yüksek düzeyde olduğunu belirten uzmanlar vatandaşları uyarmaya devam ediyorlar.

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, kapalı ortamlarda maske takmayanlar nedeniyle tam aşılı ve maskeli kişilere bile virüs bulaştığını belirtirken “İnsanların bireysel korunmaları belli bir noktaya kadar etkili oluyor. Halk sağlığı önlemleri olmadığı için çok daha bulaşıcı olan yeni varyantlar yayılmaya devam ediyor. Siz maskeli, karşınızdaki kişi maskesiz olduğunda, maskenin de koruyuculuğu azalıyor. Kapalı alanlar ile toplu ve şehirlerarası taşımada maske zorunluğunun getirilmesi için neyin beklendiğini anlamak çok güç. HES kontrolleri de çok önemli. Bugün bir otobüs veya trende yanınızdaki kişinin Kovid olup olmadığını bilmediğiniz gibi, bu kişiler maske de takmıyor, hatırlatma dozlarını da olmuyor. Şu an için kapalı kalabalık ortamlarda herkese çift maske takmasını öneririm. Test rakamları açıklanmıyor. Temaslılara test yapılmaması da büyük sorun. BA.4 VE ba.5 inanılmaz bulaşıcı bir virüs. Halk sağlığı tedbirleri uygulanmaz ve mevcut şekilde devam edersek, hastalığı geçirenlerin 2-3 ay sonra yeniden enfekte olma riskleri bile var” diye konuştu.

Öte yandan son birkaç günde Bodrum’da koronavirüs tedavisi gören 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Acıbadem Hastanesi’nde tedavi gören 75 yaşındaki Turgutreis mahallesinden Halil Yıldırım, Bodrum Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 90 yaşındaki Sevim Orhan ve Milas Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Mumcular Yeniköy Mahallesi’nden 94 yaşındaki Fehmi Özçelik, virüsle olan savaşını kaybetti.