Balık Avı Turları Denetlendi

Muğla'nın Bodrum ve Milas ilçelerinde, amatör balıkçılar için düzenlenen tekne turlarına yönelik ekiplerce denetimler gerçekleştirildi.

Balık Avı Turları Denetlendi

Torba Mahallesi'nden denize açılan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, sahil güvenlikle eş zamanlı kontrollere başladı.

Torba Mahallesi ile Milas'ın Güllük Mahallesi'ni kapsayan bölgede, balık avına çıkan teknelerin denetiminde zaman zaman dronlar da kullanıldı.

Kontrollerde, amatör balıkçıları taşıyan ticari amaçlı teknelerce uyulacak kurallarla ilgili afiş ve broşür ile güvenlik kitapçığı dağıtıldı. Tekne kaptanları ve amatör balıkçılara, sürdürülebilir balıkçılık için kurallara uyulmasının önemi anlatıldı.

Denetime katılan Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, gazetecilere, balık bolluğu nedeniyle farklı illerden de amatör balıkçıların bölgeye geldiğini söyledi.

Dronlarla bölgede 500'ün üzerinde teknenin bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Saylak, "Bunların yaklaşık 300'ü ruhsatlı ticari tekneler. Geri kalanı özel tekneler. Hava koşullarının baharı aratmaması sebebiyle 5 bine yakın amatör avcıyı denizlerimizin üzerinde görüyoruz. Bu müthiş bir popülasyon. Asıl mesele sürdürülebilir su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği için denizlerimizin temiz kalması. Amatör balıkçıları, yayımlanmış tebliğe uymaları konusunda uyarıyoruz, denetliyoruz." dedi.

AYDA 8-10 BİN AMATÖR BALIKÇI DENİZE AÇILIYOR

Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip ili olan Muğla’da, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Ticari Amaçlı Amatör Balıkçılık Turizm İzin Belgesi” düzenlenen toplam 113 adet gemi bulunuyor. Güllük Körfezi’nde sürdürülen saha çalışmalarından elde edilen verilere göre, sportif balıkçılık amacıyla aylık ortalama 8 ila 10 bin arasında amatör balıkçı, ilimizi ziyaret ediyor. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre; Türkiye balıkçılık filosunun yüzde 6.28’i Muğla’da bulunuyor. Gerçek kişiler için Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine sahip balıkçı sayısı 4 bin 562 adet kişi ve Belgeli Amatör Balıkçı sayısı 2.328 olan Muğla’da, toplam 13 adet balıkçı barınağı var.