Başbuğ ve Aras, Söyleşiye Katıldı

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Bodrum Karya Rotary Kulübü tarafından Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir söyleşi düzenlendi.

Başbuğ ve Aras, Söyleşiye Katıldı

Düzenlenen söyleşinin konuşmacıları, Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve Yarbayıktan emekli olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras idi. 

Bodrum Rotary Kulübü Başkanı Erkan Saylam’ın açılış konuşmasıyla başlayan söyleşide daha sonra Ahmet Aras söz aldı. Aras, şunları dile getirdi;

“Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana 100 yıl geçti. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki o şahlanış, Atamızın sağlığında attığı bütün adımlar, tıpkı savaş meydanlarında verdiği mücadele gibi eşsizdi, tanımsızdı. Belki bu dünyaya ait değildi. Ülkemiz, çok büyük bir mücadele ile neredeyse ortaçağ karanlığından aydınlık, yeni, modern bir çağa geçiş yaptı. Atamız, kafasında öyle bir kurgu yapmıştı ki, belki bunu öğrencilik yıllarından beri düşünüyordu ve hayata geçirmek için bütün her şeyini planlamıştı. Bizler bugün bu koltuklarda oturuyorsak, kadınlar, erkekler, doğa, çevre, özgür bir şekilde yaşıyorsa, sürdürülebiliyorsa bunu Atamızın Cumhuriyete olan borçluyuz. Bence bugünlerde Cumhuriyetin ne kadar örselendiğini çok iyi biliyoruz. Cumhuriyetin kazanımları hepimizi özgür dünyaya, çağdaş dünyaya yaklaştıran atılımlardı, adımlardı. Şu anda yapılmaya çalışılan Cumhuriyetin kazanımlarının yok edilmesi. Biz ne kadar mücadele edersek edelim karşımızda çok kötü niyetli ve bu tarihi dönemi, özellikle son 100 yılı, Cumhuriyet dönemini ortadan kaldırmaya, yok etmeye, örselemeye, onun şeklini değiştirmeye çalışan bir güçle karşı karşıyayız. O güç zaman zaman fütursuzca hareket edebiliyor. Bizler, bunun farkında olmalıyız, mücadelemizi sürdürmeliyiz.”

Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ise Sakarya Meydan Muharebesi’nin sonucunda TBMM’nin, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanını verdiğini hatırlatarak “Gazi bir unvandır. Aynı zamanda ona bir askerin ulaşabileceği en büyük rütbe olan Mareşal rütbesini de verdi. Çünkü Mareşal rütbesi genellikle Dünya tarihinde meydan muharebeleri kazanan başkomutanlara verilir. Gazi unvanı ve Mareşal rütbesi 1921’de verildi. Mustafa Kemal, aramızdan ayrıldığı tarihe kadar geçen 17 yıl içerisinde belgeleri imzalarken ya da diğer konularda imzasını attığında bir isim kullanıyor. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün altında Mareşal yazdığı imzasını hiç görmedim. Bu rütbeyi çok fazla kullanmıyor. Çünkü o dönem Avrupa’da olan ve genellikle rütbe kullanan faşist liderlerle özdeşleşmek istemediği için rütbe kullanmıyor, onun burada vermek istediği bir mesaj var. Ama Gazi unvanını kullanıyor. Gazi unvanını çok seviyor.” şeklinde konuştu.