Başkandan Patronlara Açık Mektup...

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kemerköy Enerji adlı şirketin sahipleri olan iş insanları Nihat Özdemir ve İbrahim Çeçen’e sosyal medya hesabından açık mektup yayımlayarak, Akbelen'de yaşanan sürece tepki gösterdi.

Başkandan Patronlara Açık Mektup...

Kesimin üçüncü gününde sabahın erken saatlerinde alana giren köylüler ve çevreciler, yolu keserek ve ağaçlara sarılarak kesimi engellemeye çalıştı. Jandarmanın müdahalesiyle uzaklaştırılan üç kişiden ikisinin serbest bırakıldığı ancak çevre aktivisti Deniz Gümüşel'in gözaltına alındığı bildirildi. 

Akbelen’de bu gelişmeler yaşanırken, bugün bölgeye giden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, termik santralleri işleten şirketin patronlarına hitaben bir açık mektup yayımladı. Aras, açık mektubunda şu ifadeleri kullandı;

“Kemerköy Enerji adlı şirketin sahipleri olan Sayın Nihat Özdemir ve İbrahim Çeçen’e açık mektup. Sayın Özdemir, Sayın Çeçen. Doğduğunuz, büyüdüğünüz, servet sahibi olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti’nin ormanlarını ve su kaynaklarını yok ederek para kazanmak, vatan sevgisi ile bağdaşır mı? Enerji üretimi için tüm dünya doğa dostu yöntemlere yönelirken siz, neden ülkenizin doğal zenginliklerini yok ederek enerji üretmeyi ısrarla tercih etmektesiniz?

Termik Santralinizin kömür ihtiyacı için ormanlarımızı, soğutma suyu ihtiyacı için içme suyumuzu yok ederek ve bu katliama karşı çıkan günahsız insanlara her türlü zulmü yaparak elde ettiğiniz kazanç haram değildir de nedir?

Sayın Özdemir, Sayın Çeçen. Yeryüzündeki mahkemeler sizin arzu ettiğiniz kararları verebilir ve vermektedir fakat gökyüzündeki mahkemenin kararlarına, bildiğiniz gibi müdahale edilememektedir. Dolayısıyla lütfen, daha fazla ağacın canını almayın, daha fazla canlıyı yuvasız bırakmayın ve daha fazla masum insanın ahını almayın. İnsanlık adına, sizden talebim budur.”