BODTO Başkanlığına İlk Aday, Kaplan...

Önümüzdeki aylarda yapılması beklenen Bodrum Ticaret Odası (BODTO) seçimleri için iş dünyasında hareketlilik başladı. Seçimlerde mevcut yönetim kurulu başkanı Mahmut Kocadon ve ekibinin bir kez daha aday olması beklenirken, ilk muhalif çıkış Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin önde gelen bazı üyelerinden geldi. Daha önce yaptıkları iki toplantının ardından cumartesi günü AZKA Otel'de buluşan iş insanları, Engin Kaplan'ın başkan adaylığında BODTO seçimlerine girme kararı aldı.

BODTO Başkanlığına İlk  Aday, Kaplan...

Geçtiğimiz haftalarda BESİAD'ın mevcut başkanı Neslihan Nazlıoğlu ile eski başkanlarının da aralarında bulunduğu isimlerin çağrısıyla iki ayrı toplantıda biraraya gelen farklı sektörlerden iş insanları, Bodrum Ticaret Odası seçimleri için bir platform oluşturdu. BODTO seçim sürecine çalıştay, arama konferansı ve seminerlerle girmeye hazırlanan platform, sürece liderlik edecek adayını Bodrum Azka Otel’de düzenlenen ilk çalıştayın ardından belirledi.

Bodrum ekonomisinin en büyük çatı örgütü olan Bodrum Ticaret Odası’nın (BODTO) sonbaharda yapılması planlanan 2022 yılı Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçimleri için yol haritası çıkarılıyor. 

İzgören Akademi uzmanlarından Umut Sav moderatörlüğündeki “Gelecek Çalıştayı”nda, Bodrum iş dünyasındaki her sektörün beklenti, görüş ve önerileri derlenerek “Nasıl bir Ticaret Odası?” sorusuna yanıt arandı. BODTO seçim metodolojisinin de masaya yatırıldığı çalıştayın sonunda ise sürece liderlik etmek üzere bir aday belirlenmesi kısmına geçildi. Yapılan oylama sonucunda BESİAD'ın geçen dönem başkanlığını yapan Engin Kaplan’ın sürece liderlik etmesi yönünde karara varıldı. 

Katılımcıların irade ve oylarıyla seçilmekten büyük onur ve memnuniyet duyduğunu belirten Engin Kaplan, teşekkür konuşmasında Bodrum Ticaret Odası seçim sürecine nasıl baktığını anlattı. İstişare ve ortak akıl kültürüne vurgu yapan Kaplan, “Hiçbir beklentisi ve mecburiyeti olmadan süreci buraya kadar getiren ve bu kararı veren sizlerin ortaya koyduğu bu iradeye layık olmak, işin en zor tarafı olacak. Bundan sonraki sürecin koordinasyonu ve liderliği konusunda bana gösterilen bu teveccühe çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Platformun, seçim sonrasında Bodrum Ticaret Odası’nın misyon ve ilkelerine de yansıyacak olan ‘kırmızı çizgileri’ne dikkat çeken Engin Kaplan, önümüzdeki günlerde düzenleyecekleri bir basın toplantısı ile bu ilkeleri ve hareketin manifestosunu kamuoyu ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.