BESİAD'IN BU HAFTAKİ KONUĞU ÖMER SÜHA ALDAN OLDU

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla milletvekili ve 25. Dönem 2. Sıra vekil adayı Ömer...

BESİAD'IN BU HAFTAKİ KONUĞU ÖMER SÜHA ALDAN OLDU
Cumhuriyet Halk Partisi Muğla milletvekili ve 25. Dönem 2. Sıra vekil adayı Ömer Süha Aldan, bugün Bodrum’da sabah basınla, öğle saatlerinde de Bodrum Esnaf, Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) üyeleri ile bir araya geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili ve 7 Haziran seçimlerinde 2. Sıra vekil adayı Ömer Süha Aldan, her iki toplantıda da Türkiye gündemi, AK Parti hükümetinin izlediği politikalar ve 7 Haziran’da yapılacak seçimlere dair görüşlerini paylaştı ve kendisine yöneltilen soruları cevapladı. BESİAD’ın toplantısına Ömer Süha Aldan'ın yanısıra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP ilçe başkanı Recai Seymen ve Bodrum’dan milletvekili aday adayları seçimine katılan Dr. Kerim Cangır ve Hüseyin Anıl’ın ile çok sayıda BESİAD üyesi katıldı.

Önümüzdeki genel seçimler için CHP’nin müthiş bir çıta koyduğunu ve Türkiye’de siyasetin geleceğini CHP’nin belirlediği çerçevede gelişeceğini iddia eden CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan, Ak Partinin ‘algının üzerine dini siyasete alet ederek, ırkçılığı, milliyetçiliği ya da bölgeciliği öne çıkarma döneminin‘ kapandığını söylediği konuşmasına şöyle devam etti;

"Şu ana kadar siyaset algı üzerine oluyordu. Siyaset partiler arasında arasındaki temel çizgileri belirleyen asıl etken sınıfsal temele dayanıyordu. Sınıfsal temel kalktı ortadan. Bu seçimde Cumhuriyet Halk Partisi sosyal demokrat bir parti olduğunu çok güzel vurguladı. AKP şöyle bir algı yaratıyordu ‘Bu ülkedeki çoğunluk Müslümandır, sünnidir, muhafazakardır, okur yazar oranı düşük insanlardan oluşur.‘ AKP buna seslenerek şu ana kadar böylesine büyük bir ivme kazandı. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin değerlerini, niteliklerini göz ardı etmeden, geçmişinden güç alarak gerçek bir sosyal demokrat parti olarak olması gereken tabloyu ortaya koydu" dedi.

CHP’nin açıkladığı seçim bildirgesinin sadece vatandaşın cebini ilgilendiren unsurlar içermediğine değinen CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan, söz konusu bildirgenin 4 temele dayandığını ifade ederek şöyle konuştu;

"Bunlardan bir tanesi özgürlük. Naçizane bu bildirgenin hazırlanmasında tuzu olan biri olarak söylüyorum; özgürlüklere çok önemli yer ayrılmış. Bu bildirgenin ikinci unsuru adalet. Türkiye’de bence adalet çürümüş de demeyeceğim ölmüştür. Bunun yeniden yapılanmasına çalışacağız. Üçüncüsü barışa dair önemli şeyler içeriyor. Barış da sadece Kürt-Türk meselesinden ibaret değil. Genel anlamda toplumsal olarak bizi bir arada tutan değerleri yitirdik, kutuplaşma en uç noktada. Dördüncü unsur da tabii ki refahtır. Refahtaki en belirleyici unsur ise bireyi üretime teşvik etmektir. Çünkü AKP’nin kar ikamesine dayalı büyüme anlayışı bu saatten sonra iflas etmiştir. Bizim bildirgemizde söylemimiz tarımdaki girdileri ucuzlatalım, gençleri köylerde tutalım, köyler sadece yaşlılara yönelik yerler olmasın. Hemen akabinde bütün köylerde okullar açılsın. Genç gerekli girdiyi elde edecek köyde kalacak, onun çocuğu da köyde yanı başındaki okula gidecek. Bildirgeyi bu kapsamda ele almak lazım" dedi.

Yayınladıkları bildirgede ençok ses getiren ve tartışılan asgari ücretin bin 500 lira olması ile ilgili de konuşan milletvekili Ömer Süha Aldan, iş verenin işçisine ödediği asgari ücretle zaten geçinemediğinin farkında olduğunu ve bunun çözümü olarak da prim gösterilerek bu açığı kapatmaya çalıştıklarını kaydetti. Aldan, ödenen bu primler nedeniyle iş adamlarının devlet tarafından kesilen cezalar nedeniyle büyük miktarlarda ceza ödediklerini söyledi. Ömer Süha Aldan sözlerine şöyle devam etti;

"Biz asgari ücreti tamamen vergi dışı bırakmak istiyoruz. Yunanistan başbakanı Çipras’ın iş başına gelir gelmez yaptığı ilk şey asgari ücreti arttırmak oldu. Üreten, emek veren geniş halk kesiminin maaşlarındaki artış mutlaka harcamaya döner, bu reel sektörü canlandırır ve bunun belli bir yüzdesi de dönüp dolaşıp devletin kasasına vergi olarak girer. Bu bir can suyudur" dedi.

Hükümetin izlediği dış politikayı da sert sözlerle eleştiren Ömer Süha Aldan konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi;

"AKP’nin Suriye ve Mısır’la yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Köyceğiz’de Fethiye’de narenciye üreticisi zor durumda. Çünkü üretici elindekini buralardaki limanlar üzerinden yurt dışına gönderiyordu. Bundan daha aymaz ve aptal bir dış politika olamaz. Dış politikada asıl olan kendi ülke çıkarındır" dedi.