Betül Dünder, Gençlerle Şiir Okudu

Bodrum’da 7’nci kez gerçekleştirilen Gençlik Şiir Şöleni’nde Türk ve Dünya’nın farklı ülkelerinden şairlerin şiirleri seslendirildi.

Betül Dünder, Gençlerle Şiir Okudu

Dünya Şiir Günü nedeniyle Bodrum Kent Konseyi Şiir Çalışma Grubu tarafından Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Betül Dünder konuk şair olarak katıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt’un da yer aldığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Şiir Çalışma Grubu temsilcisi Firdevs Şengül, şunları dile getirdi;

“Ülkemizde yaşadığımız deprem faciasında canını kaybeden yurttaşlarımız için hepimize başsağlığı diliyorum, sabırlar diliyorum. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki; afet var, savaş var, talan var, baskı var, zulüm var, yalan var, fırsatçılık var ama karşısında gerçekten güzel bir insanlık var. Barış var, şiir var. Bugün de şiir diyoruz. Şiirin şiir olma hali, bizim düşünce toplumu olma halimizden geçiyor. Şiir; sevgi, barış ve gelecek demektir. Bodrum, bir kültür noktası. Çok güzel insanlar yaşamış. Şairler, yazarlar. Sırf bunlar için bile sevinç duymak gerekir. Adeta bir açık hava müzesi.”

Konuk şair Betül Dünder ise kollektif bilinci çok önemsediğini ifade ederek “Yazabildiğiniz kadar yazarsınız. Bir gün kelimelerinizi unutabilirsiniz ama o sizi şair olmaktan uzaklaştırmaz. Şair olmak sadece kelimeleri yan yana getirmek değildir. Kollektif bir harekete, kollektif bir eyleme, bir arada duruşa, yetimler ittifakındaki öznelere dönüşmediği zaman çok bir anlam ifade etmemiş oluyoruz.” dedi.

Etkinlikte şair Betül Dünder ve genç şairler Türk ve Dünya’nın farklı ülkelerinden şairlerin şiirleri okudu.