Bin 629 Otel Sertifika Aldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan ve Dünya’da da ilk olan Güvenli Turizm Sertifikası otellere dağıtılmaya başladı. Güvenli Turizm Belgesine başvuran otel sayısı 2 bin 665 olarak görülürken, belge alan otel sayısının ise bin 629 olduğu bildirildi. Belgeleme sürecinin devam ettiği otel sayısı ise bin 36 olduğu öğrenildi.

Bin 629 Otel Sertifika Aldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında zorunlu kılınan Güvenli Turizm Sertifikaları otellere verilmeye başlandı. Belgeler, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı 15 yetkili firma ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, yapılan başvurular üzerine denetimler sonucunda alınıyor. Sertifika almak için başvuran turizm kentleri arasında en çok başvurunun ise Bodrum’dan olduğu öğrenildi. Koronavirüs sürecinde oteller, restoranlar ve kafeler, tur ve transfer araçları olmak üzere üç ayrı kategoride sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygunluk açısından Güvenli Turizm Belgesi verilmeye başlandı. 

BODRUM’DA GÜVENİLİR TURİZM

Türkiye’de güvenilir turizm belgesi almak için en çok başvuruların yapıldığı bölgelerin başında ise Turizmin göz bebeği Bodrum oldu. 76 konaklama tesisi Güvenli Turizm Belgesi alırken, 46 tesis ise belge sürecine devam ettiği öğrenildi. Birçok otel Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı sıkı önlem aldı. Otellerde salgına karşı alınan önlemlerin ise en üst seviyede tutulduğu görüldü. 

Bodrum Otelciler Derneği(BODER) Yönetim Kurulu üyesi ve Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Konaklama Sektörü Komite Üyesi Alişir Şahin, Bodrum’un güvenilir turizmin adresi olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Güvenli turizm sertifikası Dünya’da ilk Türkiye’de uygulanıyor. Çok başarılı bir şekilde alt yapısı hazırlanmış durumda. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 50 odanın üzerinde olan otellere güvenli turizm sertifikası zorunlu oldu. Bodrum’da ki oteller hemen hazırlıklarını tamamladı. 76 otelimiz güvenli turizm sertifikasını aldı. 46 otel ise inceleme süreci devam ediyor. Turizm sezonu geç açıldığı için şu anda hızlı bir şekilde sertifikasyon sistemi devam ediyor. Güvenli tatil için tüm Bodrum’da çalışan Türkiye’de konaklama ve turizmde görev yapan personeller eğitime başladı. Herkes bilinçli bir şekilde Bodrum’a gelecek misafirler bekleniyor. Sosyal mesafe, hijyen ön planda. Bodrum’da bütün tesisler uyguluyor.”

“YERLİ TURİSTLER ACİL REZERVASYON YAPTIRSIN”

Şahin, Bodrum'a gelen yerli turistlerin hızlı bir şekilde rezervasyon yaptırmalarını isteyerek şöyle devam etti:

"Bodrum’da çoğunlukla iç pazara yönelik olduğu için herkes şu anda duyarlı bir şekilde tatillerini yapıyor. Şu anda Avrupa kapılarını açmaya başladı. İngiltere ve Ukrayna uçuşlara başladı, Almanya yakın bir zamanda başlayacak. Bu bölgeye yabancı turiste gelmeye başlayacak. O yüzden yerli misafirlerimizi biran önce rezervasyonlarını yapmaları konusunda uyarıyorum. Ağustos ayında yoğunluk yaşanacak” dedi.