Binlerce Öğrenci Ter Döktü...

Bu haftasonu yapılan YKS sınavlarına Türkiye genelinde yaklaşık 2,5 Milyon öğrenci katıldı. Bölgemizde de binlerce öğrenci gelecekleri için çok kritik olan bu sınavda ter döktü. Koronavirüs salgını nedeniyle 4 aydır konsantrasyonları önemli ölçüde bozulan gençler, sınava da salgına karşı alınan tedbirler kapsamında girdi.

Binlerce Öğrenci Ter Döktü...

Bodrum'da eğitim gören binlerce öğrencinin Milas ve Muğla'da sınava girecek olmaları nedeniyle talep ve tepkilerinin olduğu sınavlar 2 gündeki 3 oturumla gerçekleştirildi. Bodrum’da 4 okulda 1451 öğrenci Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na(YKS) girdi. Muğla'nın en büyük ilçesi olan ve okullar açısından da yeterli altyapısı bulunan Bodrum'da, veli ve öğrencilerden gelen tüm taleplere rağmen ilgililerin ÖSYM nezdinde yeterince takipçisi olunmaması nedeniyle yine binlerce öğrenci hayatlarının en önemli sınavına Milas ve Muğla'da girmek zorunda kaldı. Çocukları Muğla'da sınava giren ve imkanı olan birçok aile Cuma gününden Muğla'ya giderek otellere yerleşti. Bodrumlu öğrencilerin bir kısmı ilçe dışına giderken, Milas’ın kırsal mahallelerindeki kimi öğrencilerin sınav yeri de Bodrum oldu. Sınav salonlarında klima çalıştırmanın yasak olması nedeniyle de birçok öğrencinin sorularla birlikte sıcakla da mücadele etmek durumunda kaldığı ve konsantrasyonlarının önemli ölçüde bozulduğu öğrenildi.

Sınav saatlerinde ise sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulandı. Taticiler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu. 

Çocuklarını sınava getiren veliler okul önlerinde heyecanla bekledi. Veliler, pandemi döneminde öğrencilerin sınava yeteri kadar hazırlanamadıklarını dile getirerek “Çocuklarımız okula gidemedikleri dönemde olumsuz etkilendiler. Sınıftan ayrı kaldılar, derslerden uzak kaldılar. Haliyle istedikleri ders ortamı evde olmuyor. Bizim bile evde psikolojimiz bozuldu. Onlar ergenlik döneminde, onların mı bozulmasın. Gidip okulda arkadaşları ile kafasını dağıtması lazım” ifadelerini kullandılar.

Milas’tan sınav için Bodrum’a gelen veliler de öğrencilerin yaşadıkları yerlerden farklı yerde sınava girmelerine tepki gösterdi. Komşusunun çocuğunu Milas'tan Bodrum'a sınava getiren Seyfi Deniz adlı vatandaş tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Çocuklar yaşadıkları yerlerde rahat bir şekilde sınava girebilirlerdi. Futbol maçları gibi. Futbolcular da deplasmana gidince evinde oynadıklarından daha farklı top oynarlar. Yaşadıkları yerlerde sınava girselerdi daha güzel olacağını düşünüyorum. Biz Milas'tan geldik. Bizim gibi Milas'tan Bodrum'a sınava gelen çok. Bizim Milas'taki köyümüzde çok güzel okullar var. Oralarda da sınav yapılabilir."

Sınava giren Turgut Reis Mesleki ve Teknik Lisesi Mustafa Sepetçi isimli öğrenci, sınavda soruların zor olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

"Özellikle matematik soruları çok zordu. Herkese başarılar diliyorum. Pandemi döneminde okuldan uzak kalmak bizi olumsuz yönde etkiledi. Derslerimizde aksaklıklar oldu fakat Bodrum'da sınava girmek avantaj oldu. Yoksa ben sınav için Muğla'ya gidecektim. Ege Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ni hedefliyorum.”