BİRÇOK KANSER TÜRÜNÜN SEBEBİ VİRUSTAN AŞI İLE KORUNMAK MÜMKÜN!

Dünya çapında bir sorun olan ve rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok kanserin...

BİRÇOK KANSER TÜRÜNÜN SEBEBİ VİRUSTAN AŞI İLE KORUNMAK MÜMKÜN!
Dünya çapında bir sorun olan ve rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok kanserin etkeni sayılan HPV virusundan aşı ile korunmak mümkün.

Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedeni serviks yani rahim ağzı kanseri. Dünya çapında her 2 dakikada bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen, Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türü.

Dünya Sağlık Örgütü ilk basamakta 9-13 yaş arası kız çocuklarının, ikinci basamakta ise 45 yaş gurubuna kadar kadınların aşı olmasını öneriyor. HPV enfeksiyonu taşıyan veya genital siğil geçirmiş kadınların da aşılanması özellikle tavsiye ediliyor. 3 doz aşılanmanın en az 10 yıl koruyuculuğu olduğu ve belki de hayat boyu aşı tekrarına gerek kalmayabildiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çağlar Çifçi, İnsanların deri ve mukozasını enfekte eden, kadınlarda rahim ağzı, vulva, vajen, anüs, erkeklerde ise anüs ve penis kanserlerine yol açan HPV ( Human Papilloma Virus) aşısının, dünyadaki rahim ağzı kanserlerine bağlı ölüm sayısını % 60 civarında azaltabildiğine dikkat çekti.

Dr. Çiftçi, Op.Dr.Şermin Güvençer ile bir araya gelerek açtıkları Özel Güvençer & Çiftçi Kadın Sağlığı Tıp Merkezi'ne gelen hastalarına konuyla ilgili bilgilendirmeler yapmaya ve aşılamanın önemi anlatmaya özellikle özen gösterdiklerini ifade ederek, Bodrum'daki aşılama oranının artmasına katkı sağlamak için kanser ve siğile sebep olan virüs tiplerinin bulaşmasını önleyen üç doz Rahim ağzı kanseri (HPV) aşısının ilk dozunu hastalarına ücretsiz uyguladıklarını vurguladı.

Özel Güvençer & Çiftçi Kadın Sağlığı Tıp Merkezi’nin HPV Aşı uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar kliniğin 319 50 50 numaralı telefonunu arayabilirler.