BKD’den Aras’a Açık Destek

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği(BKD), Ahmet Aras’ın görev süresi boyunca kadınlarla birlikte katılımcı yerel yönetim uygulamalarının önünü açtığını ve yerel yönetimin dönüştürülmesi mümkün kıldığını dile getirerek 2024 yerel seçimlerinde Ahmet Aras’ın adaylığını desteklediklerini açıkladı.

BKD’den Aras’a Açık Destek

BKD’den yapılan yazılı açıklamada kadın politikalarını yaygınlaştırma, geliştirme ve çoğullaştırma, ayrımcılığın tespiti ve önlenmesi, kadın karşıtı politikaların teşhiri, siyasal yapılanmalardaki eşit temsiliyet ilkesinin uygulanması, her türlü militarist yapılanmanın sorgulanması BKD’nin öncelediği ilkeler olduğu vurgulanarak şu ifadelere yer verildi;

“Ahmet Aras, 2019 yılından bu yana yukarıda belirtilen bu talepleri ve politikaları fark eden, fark etmeyi belirli günlerde açıklama yapmanın çok daha ötesine götürerek taraf olan bir yerden, ayrımcılık üretmeyen politikaları benimseyerek ve bu politikaları öğrenmeye yüksünmeyen bir yerel yönetici olarak kimseyi dışarıda bırakmayan bir anlayışla belediye başkanlığı görevini yerine getirdi.

Kadın taraflı politikaların günümüz koşullarında bile olsa hayata geçirilmesi, en az su hizmetleri kadar,
imar planlamaları kadar, cenaze işlerinin önemi kadar, yolların pürüzsüz olması kadar ve
trafik sorununun önemi kadar elzemdir.

CHP tüzüğündeki ilkeleri yerine getiren mevcut Belediye Başkanı, partisinin amaç edindiği ilkelere sadık politikalar gerçekleştirdiği ortadadır. Bodrum’da 2019 yılına kadar kadın politikalarının kağıt üzerinde var olup, hayatın ve yerel yönetimin her alanında yok sayılan bir yerdeyken, kadınlarla birlikte, katılımcı yerel yönetim uygulamalarının önünü açarak yerel yönetimin dönüştürülmesi mümkün olmuştur. Bu dönüşüm ile Bodrum’da ayrımcılık üretilmeyen bir kent yaratmak için üretilen hizmetlerin kadınlarla birlikte yapılabileceğini gördük.

Tüm bunlar ışığında, Ahmet Aras, kadınları sadece oy kullananlar olarak görmediğini, Bodrum Yarımadası’nın 56 mahallesinde bulunan tüm kadınlar ile yereli birlikte yönetmeye talip olduğunu açıkça görev yaptığı dönem boyunca göstermiş oldu. Bu nedenle bir sonraki dönem Belediye Başkan adayı olarak Ahmet Aras’ın adaylığını destekliyoruz ve tarafız!”

ARAS DÖNEMİNDEKİ ÇALIŞMALAR

Açıklamanın devamında “Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Bodrum Yarımadası’nda yaşayan kadınlar için neden doğru aday olduğu, Bodrum Belediye Başkanı tarafından hayata geçirilen ve aşağıda özetle yer alan çalışmalar nezdinde anlaşılacaktır.” denilerek o çalışmalar şöyle sıralandı;
1. Yerel seçimlerden önce, 2019 yılında, Kadınların yerel yöneticilerden talep ettikleri hususların yazılı olan Kadınların Kent Manifestosu imzalanmıştır. Seçim öncesi daima vaat edildiği üzere sivil toplumla birlikte çalışacağını ifade eden Ahmet Aras, seçimin akabinde, bu çalışmaları hayata geçirmiştir.  

2. ⁠ Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi I. Çalıştayı başlığı altında 2 ve 3 Eylül 2019 tarihlerinde Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ortaklığı ile gerçekleştirildi. Çalıştayın en belirgin sonuçları arasında ayrıntılı bir biçimde bir yol haritasının ve özellikle Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı (CEMR)’nın imzalanması, şartın yükümlülüklerini yerine getirecek planlamanın yapılması ve Belediyede Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Biriminin kurulması, Belediye Meclisinde toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonun kurulması öncelikli hedefler olarak belirlendi. Bodrum’u katılımcı, eşitlikçi, ayrımcı olmayan, şiddetsiz yaşam alanına dönüştürmek için Bodrum’daki kadın örgütleri ile Bodrum Belediyesi’nin birlikte çalışması kararlaştırıldı.

3. 25 Kasım 2019 - Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Bodrum Belediyesi ile Bodrum Kadın Dayanışma Derneği arasında kurumsal iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol nezdinde BKD’nin ve Bodrum Kent Konseyi Kadın meclisi üyelerinin de bulunduğu Bodrum Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonun kuruldu ve Kasım ayı sonunda çalışmaya başladı. 

4. Protokol gereği, tüm Belediye personelinin toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddet tanımı, kadına yönelik erkek şiddeti tanımı, uluslararası ve ulusal mevzuata ilişkin bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmeye başlandı, bugün sayısı 900’e ulaşan personel, bu atölyelere katılım sağladı.

5. Bodrum Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınların sosyal ve siyasal yaşamdaki yerini güvence altına alan Avrupa Yerel Yaşamda Kadın - Erkek Eşitliği - CEMR protokolüne imza attı. Bodrum Belediyesi, Türkiye’de bu anlaşmaya imza veren 27’nci belediye oldu.

6. ⁠2016 yılından itibaren Kadın Sığınağı çalışmaları, Ahmet Aras’ın Belediye Başkanlık sürecinde hayata geçirilebildi.

7. ⁠08.03.2021 tarihinde Bodrum Belediyesi Kadın Danışma Merkezi açılarak, etkin bir şekilde kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde çalışmalar başlatıldı.

8. ⁠Yoksulluk ağı çalışmaları, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden alınarak, 2022 sonu oluşturulan Kadın ve Aile Müdürlüğü kapsamında faaliyetlerini daha etkin ve yerinde sürdürmeye başladı.

9. ⁠ Bodrum’da yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği ve haklara dair farkındalıklarının geliştirilmesi, kadınların aktif katılımıyla daha kapsayıcı yerel hizmetlerin ve kadın dostu kentlerin oluşmasına katkı sunulması amacı ile Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ile Bodrum Belediyesi Proje ortağı oldu. “Bodrum'dan Türkiye'ye Kadınlar Şiddetsiz ve Eşitlikçi Kentini Yaratıyor” projesinin başarısının genişletilmesi ile yeni mahalle kadın meclisleri kurulmaya başlandı. 24 Aralık 2021 tarihinde Proje lansmanı yapıldı. Bu projenin tamamlanması sonrası, sürdürülebilirliği sağlanan proje kapsamında, kurulan kadın mahalle meclisleri sözcüleri ve Bodrum Belediye Başkanı’nın bizzat katıldığı rutin toplantılar gerçekleştirildi.

10. Belediye ve İştirakleri ile yetkili sendikalarla yapılan tüm Toplu İş Sözleşmelerine  ‘’Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılığın Önlenmesi’’ başlıklı madde eklendi.

11. 8 Mart 2022 tarihinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Toplumsal Cinsiyet Eşitliği politikaları kapsamında Şiddet Tutum Belgesi imzalandı. Bu kapsamda, henüz İLO 190 imzalanmamışken, özellikle Bodrum Belediyesi bünyesinde çalışan ve kadına yönelik şiddet uygulayan kadrolar, ivedi bir şekilde işyerinden uzaklaştırılmıştır.

12. Bodrum Belediyesi sorumluluk alanı içinde, şiddete veya istismara uğrayan kişilerin, maruz kaldıkları olaylarla mücadelede hukuki ve psikolojik destek-danışmanlık ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanabileceği Acil Yardım Hattı Protokolü imzalandı. İmza töreni Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi katılımı ile gerçekleştirildi.

13. Bodrum Belediyesi’nin 2020 yılında imzaladığı Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı-CEMR kapsamında hazırlanması ve uygulanması gereken Bodrum Yerel Eşitlik Eylem Planı (YEEP) çalışmaları tamamlandı ve Bodrum Belediye Meclisi tarafından oybirliği ile karara bağlandı.

14. 2 Eylül 2022 tarihinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Muğla İli Eylem Planı 2022-2025’’ kapsamında İl Teknik Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bodrum Belediyesi’nin sunumu iyi örnek uygulaması olarak gösterildi.

15. Kadın ve Aile Müdürlüğü, Belediye Meclisinin 06.12.2022 tarihli kararı ile kurulmuştur.

16. Kadın ve Aile Müdürlüğü’ne uzman personel / kadro alımları gerçekleştirildi.
17. Deprem bölgesindeki kriz yönetimi ve desteğin yanı sıra, özellikle kadınlara destek sağlamak amaçlı çalışmalar yapıldı. Kadınlara tahsis edilen çadır ve konteynerler ile kadınlara yönelik özel çalışmalar sağlandı.

18. Bugüne kadar 900 personele toplumsal cinsiyet eşitliği, ulusal ve uluslararası sözleşmelere yönelik atölyeler gerçekleştirilmiş olup, bu çalışmalar tüm Belediye Personeli ile yapılacak.

19. Çocuk istismarı farkındalığı atölyeleri çalışmaları başlatıldı.

20. 22-24 Ağustos  Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Bodrum Belediyesi ile Farkındalık Atölyeleri düzenledi. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women/BM Kadın Birimi) Bodrum Belediyesi ile Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme ve Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerin Sona Erdirilmesi hakkında atölye çalışması gerçekleştirildi.

21. Bodrum Belediyesi’nin aylık gazetesinde iki sayfalık Kadın Sayfası ile yerel yönetimde özellikle kadınlar için gerçekleştirilen faaliyetlerin haberleri yayımlanmaya başlandı.

22. Mahalle kadın sözcüleriyle Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Arası, periyodik toplantılar yaparak, bu doğrultuda servis, kreş ve yoksul çocuklara yönelik çalışmaları hayata geçirmeyi sağlamıştır.

23. Ocak 2023 sonu Brüksel'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği toplantılarına katılarak, Avrupa Birliği Komisyonu ve parlamenterler ile ilişki başlatılması sağlanmıştır. Avrupa Kadın Lobisi’nden Av. Aslıhan Tekin’in organizasyonu ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ilk Türk İlçe Belediye başkanı olarak Avrupa Konseyi Parlamenterleri ilk toplantı gerçekleştirildi.

24. 2019 yılında imzalanan Manifesto vasıtasıyla, BKD ve Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden gelen gündem önerilerinin oylama yapılmaksızın aylık gerçekleştirilen Bodrum Belediye Meclis Toplantılarının gündemine alınması uygulaması hayata geçirildi.

25. Yerel Eşitlik Eylem Planının hazırlanmasından sonra 26 Müdürlük ile yapılan çalışma sonrası, YEEP’den sorumlu Personelinin belirlenmesi tamamlandı.

26. Kadın politikaları konusunda sahada çalışan feminist danışman kadrolarıyla ve BKD ile ortak çalışmalar sürdürülmektedir.

27. Üç ayda bir tüm Yarımadada bulunan kadınlar ile Büyük Kadın Buluşmaları gerçekleştiriliyor.

28. Ka.Der (Kadın Adayları Destekleme Derneği Ankara) ile yerel seçimlerde kadın adayları destekleme ve güçlendirmesine yönelik 3 ayrı siyaset okulu toplantıları hayata geçirildi. Bu toplantıların ilkinde, çok sayıda Muhtar, Aza adayı ve Belediye Meclis adayları açıklandı.

29. Deprem sonrası sahada çalışacak personele ilk müdahale ve travmadan korunma yöntemleri atölyeleri düzenlendi.

30. Malatya Arguvan'da BKD, Kadın Koalisyonu, Arguvan Belediyesi ve Bodrum Belediyesi protokol imzalanması ile Arguvan'da kadın Yaşam Merkezi Kurulması çalışmaları başlatılmıştır.

31. Sığınaklar Kurultayına Bodrum Belediyesi personelinin görevlendirilerek katılımı sağlanmıştır.

32. Kadın Sığınağından çıkan kadınlara iş bulmak ve yeni hayat kurabilmelerine yönelik Bodrum Ticaret Odası ile Boder (Bodrum Otelciler Derneği) ile vasıflı personel eğitimleri sonrası işe alım protokolü imzalanmıştır.

33. Bodrum Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü’nün Mor Minibüsü faaliyete geçti, mahallerde şiddete yönelik farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmekte.

34. 6284 sayılı Kanun’un açıklayıcı kitapçığının mahallerde ve muhtarlıklarda dağıtımı yapılmakta.

35. Görme engellilerine yönelik Bodrum Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Braille alfabesi ile yazılı magnetlerin dağıtımı yapıldı.

36. Yerel Seçimlere yönelik Kadın adaylara görsel, yazılı materyal sağlanacağı söz verilmiştir. Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ankara)’nın çalışmaları Bodrum Belediyesi tarafından etkin bir şekilde desteklenmekte ve çalışmaların gerçekleşmesi için gerekli lojistik sağlanmaktadır.

37. 30 Kasım 2023 tarihinde (ILO) 190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi imzalandı.

Tüm yukarıda ifade edilen faaliyetler, 2019 yılından bugüne kadar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın sözde değil, etkin çalışmaları ve faaliyetleri, Sivil Toplum Kuruluşu ve Kadınlar ve kadın örgütleriyle birlikte gerçekleştirilmiştir.