Yağmur Sonrası Çöpler Denize Aktı

Bodrum’da aralıklarla etkili olan sağanak yağmurun ardından kentteki plajlar derelerden gelen atıklarla çöp yığınına döndü. Bölgede beslenen kuşlar sahildeki çöpler içerisinde yiyecek aradı.

Yağmur Sonrası Çöpler Denize Aktı

Dünya’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum’da son iki gündür sağanak yağmur kentte aralıklarla etkili oluyor. Yağmurla birlikte başta dere yataklarındaki çöpler plaja kadar geldi. 

Yapılan tüm farkındalık çalışmalarına rağmen bazı sorumsuz vatandaşların çevreyi kirletme eyleminin önüne geçilemiyor. Bu duyarsız kişiler tarafından ormanlara, sahil kenarlarına, dere yataklarına atılan çöpler yoğun yağışlarda yağmur suyu ile birlikte etrafa yayılıyor. Belediye temizlik ekipleri ve çevreyle ilgilinen sivil toplum kuruluşları ne kadar çaba gösterse de bu vatandaş duyarsızlığı çalışmaların atıl kalmasına neden oluyor.

Bu olumsuz tutumun son örneği, önceki gün gerçekleşen yağış sonrasında yine gözler önüne serildi. Gümbet plajında içki şişeleri, plastik ve katı atıklar bölgeyi çöp yığınına çevirdi. Bazı amatör olta balıkçıları çöpleri aldırış etmeden sahil kenarında balık tutmaya devam ederken, bölgede bulunan kuş sürüleri çöp yığını içerisinde yiyecek aradı.