BKMM EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI

Bodrum Küçük Millet Meclisi (BkMM) Ekim ayı toplantısı yapıldı. Bodrum Belediyesi...

BKMM EKİM AYI TOPLANTISI YAPILDI
Bodrum Küçük Millet Meclisi (BkMM) Ekim ayı toplantısı yapıldı.

Bodrum Belediyesi çok amaçlı salonunda gerçekleşen toplantıya bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Türkiye’de 22 ilde eş zamanlı olarak yapılan toplantılarda ülke gündemine ilişkin ortak akıl oluşturulmasına katkı sunmaya çalışan Küçük Millet Meclislerinin Bodrum girişimcisi Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun toplantıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık dört yıldır hiç ara vermeden sürdürdüğümüz “vekil-müvekkil buluşması” da diyebileceğimiz toplantılarda sivil toplumla milletvekillerini bir araya getirmeye, önceden belirlenmiş gündeme ilişkin fikir alışverişinde bulunmaya çalışıyoruz. Toplum olarak pek alışık olmadığımız, önyargısız, karşılıklı saygı ve anlamaya, dinlemeye dayalı bir toplantı kültürünü de yerleştirmeye çalışıyoruz. Gereksiz tartışmalar, polemikler yerine farklı görüş ve inançlara sahip insanların belli bir konu üzerinde düşüncelerini özgürce açıklayabileceği, kimsenin birbirine tahakküm etmeyeceği, diyalog anlayışının hakim olduğu toplantılarımızda sivil örgütleri temsilcileri, meslek odası ve sendika yöneticileriyle gözlemci olarak siyasi parti üyeleri kendilerine ayrılan sürelerde fikirlerini açıklama şansını buluyorlar.

Seçimler öncesi yaptığımız bu toplantının gündemi de ”Sivil Toplum Milletvekillerinden ne bekliyor” idi. Toplantıda söz alan konuşmacıların beklentileri şu konularda ortaklaştı.

-Acilen yeni bir anayasa yapılmalı, tüm vesayet kurumlarından kurtulunmalıdır.
-Siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilmeli, seçim barajı kaldırılmalıdır.
-Terörün sonlandırılması ve ülkenin huzur ve refahı için barış süreci hızlandırılmalıdır.
-Uzlaşı kültürü geliştirilmeli ve seçim sonrası mutlaka hükümet kurularak siyasi istikrar sağlanmalıdır.
-Vekiller siyaset üretmeli, bilgiye ve veriye dayalı düşünce geliştirebilmeli, bilimi ve bilimsel çalışmayı siyasete taşımalıdırlar.
-Vekiller kendileri için ayrıcalık talep etme yerine halkın çıkarlarına yönelik yasama görevlerine ağırlık vermelidirler.
-Yalnızca seçildikleri ilin değil, tüm Türkiye’nin vekili olduklarını unutmamalı, Sivil toplumun önerilerine kulak vermeli, her koşulda üretken sosyal ve toplumsal projelerin takipçisi ve savunucusu olmalıdırlar."