BU GECE SAATLERE DİKKAT!

Dünyada birçok ülke, 25 Ekim tarihinde saatlerini 1 saat geri alıyor. Türkiye ise...

BU GECE SAATLERE DİKKAT!
Dünyada birçok ülke, 25 Ekim tarihinde saatlerini 1 saat geri alıyor. Türkiye ise bu seneye özel olarak, bu tarihi 8 Kasım'a erteledi.

1 Kasım'da yapılacak seçimlerde gün ışığından faydalanmak için Türkiye, kış saati uygulamasına iki hafta sonra geçiş yapacak. Tarih olarak da 8 Kasım günü belirlenmiş durumda. Bu tarihte sabah 04:00'dan itibaren Türkiye dünyaya uyacak ve saatler geri alınacak.

Günlük hayatta saatin yerini alan kullandığımız birçok elektronik cihaz ise bu duruma hazır değil. Ancak Microsoft bugünden, Türkiye'nin bu özel durumuna bir çözüm bulmak adına küçük bir güncelleme yayınlamış durumda. Güncellemeyi indirdiğinizde 25 Ekim'de Windows PC'ler saatlerini otomatik olarak geri almayacak ve bu işlemi 8 Kasım'da yapacak.

Güncelleme Windows 10 haricinde diğer işletim sistemlerinde otomatik olarak indirilmediğinden, kullanıcıların güncellemeyi manuel şekilde güncellemesi gerekiyor.

Kış saati uygulamasına geç geçmemiz dolayısıyla kullanılan akıllı telefonlar da kendini 25 Ekim sabahı geri almış olacak. Bunun önüne geçmek için ise Android ve iPhone'larda saat ayarı yapmanız gerekiyor.