Bodrum Altyapısı İçin İmzalar Atıldı

Türkiye’nin en gözde ancak altyapı açısından en fakir turizm beldelerinden biri olan Bodrum’a, altyapı yatırımı için Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında ortak bir protokol imzalandı. Bodrum'un geleceği açısından çok önemli bu protokol hükümleri ve büyükşehir belediyesinin devam eden yatırımları tamamlandığında Bodrum'un altyapı sorunu neredeyse kalmayacak...

Bodrum Altyapısı İçin İmzalar Atıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında, Bodrum'un İçmeler, Torba, Yalı, Kızılağaç ve Çiftlik Bölgesi Altyapı Yapım İşleri ve İşletme Protokolü imzaladı. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin işletme protokolünü imzalaması için tam yetki verdiği Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile karşılıklı imzaları attı. Protokol imza törenine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da katıldı.

İki kurum arasındaki Altyapı Yapım İşleri ve İşletme Protokolü imza töreninde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bakanlık ve Büyükşehir arasında imzalanan protokol ile yapılacak yatırımlardan sonra Bodrum’un yüzde 91’inin kanalizasyon, arıtma hizmetine kavuşacağını söyledi. Gürün protokolün imzalanma aşamasına gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Dr. Osman Gürün konuşmasında şu ifadeleri kullandı; 

"Muğlamızın güzel ilçesi Bodrum için sayın bakanında iradesiyle çok önemli bir yatırımın imzalarını atıyoruz. Muğla sadece Muğlalıların değil aynı zamanda dışarıdan gelen yerli ve yabancı misafirlerimizin de kenti yani herkes biraz Muğlalı sayılır. Sayın bakanımızın gayretleri ile Bodrum ilçemize kazandırdığımız yatırımla 27 yılda ödenecek kredi almış gibi olduk. Çalışmaların en kısa sürede başlayacağını ve bitirileceğini ümit ediyorum. Büyükşehir Belediyemizin projeleri ve bakanlığımızla imzaladığımız projeler tamamlandığında Bodrumumuzun yüzde 91’i arıtma ve kanalizasyon hizmetini almış olacak. Geri kalan Gündoğan-Göltürkbükü’de tamamlanınca Bodrum yarımadası altyapıları ile örnek bir merkez olacak. Protokolde emeği geçen Sayın bakanımıza, bürokratlarına ve mesai arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Muğlamız hizmetin en iyisini hak ediyor” dedi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, arıtma tesislerinin temiz çevre ve temiz denizler için çok önemli olduğunu söyleyerek, turizmde söz sahibi şehirlerde yerel yönetimlere destek olmak için bakanlık olarak devreye girdiklerini belirtti. Ersoy, bu çerçevede Antalya’dan sonra Muğla Büyükşehir ile protokol imzaladıklarını belirterek şunları söyledi;

"Bakanlığımız ile Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında Bodrum altyapısı ile ilgili protokol imzalıyoruz. Ülkemizin turizm potansiyeli çok yüksek. Bundan da en ideal şekilde faydalanmak için kullanma, koruma kurallarına dikkat ederek yatırımlarımızı arttırıyoruz. Çevre kirliliği, doğal tahribat için arıtma tesisleri ön plana çıkıyor. 486 mavi bayraklı plajımız var. Bu plajlarımızı arttırmak ve deniz suyu kalitesini korumak için arıtma tesisleri çok çok önemli. Bakanlığımıza verilen altyapı yapma ve devralma yetkisi ile yerel yönetimlere destek olmak için devreye giriyoruz. İlkini Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Serik Arıtma tesisinde yap işlet devret modeli ile başlattık. Bugün Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Torba, İçmeler, Yalıçiftlik, Kızılağaç’ı kapsayan kanalizasyon, arıtma derin deniz deşarjı ve daha birçok yatırımı kapsayan projeler için imza atıyoruz. 2021 sonuna yetiştirmeyi hedefliyoruz. Muğla Büyükşehir Belediyesi ile daha önce Ölüdeniz Arıtma Tesisi’nin yapımını birlikte gerçekleştirdik. Bu vesile ile protokolde emeği geçen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e, çalışma arkadaşlarına, Bodrum Belediyesi’ne, bakanlık yetkililerine teşekkür ediyorum. Protokolümüz Bodrum ve Muğla’ya hayırlı olsun” dedi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da imza töreninde yaptığı konuşmada, Bodrum'a büyük fayda sağlayacak bu işbirliği için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e teşekkür ederek, Bodrum halkının selam ve teşekkürlerini iletti.

“BÜYÜKŞEHİR VE BAKANLIK YATIRIMLARI İLE ALTYAPI YÜZDE 46’DAN YÜZDE 91’e ÇIKIYOR”
 
Yapılan protokol kapsamında; Bodrum'un Torba mahallesinde 2053 nüfus projeksiyonu dikkate alınarak 67.200 kişinin hizmet alabileceği, 2 kademeli olarak toplamda 16 km kanalizasyon şebekesi, 20 km ana kolektör şebekesi ile 6 adet terfi istasyonu inşa edilecek. Bodrum İçmeler’de bulunan İçmeler atıksu arıtma tesisinin kapasitesi etaplı olarak toplamda 37.000 m3/gün’e çıkarılacak. Bodrum İçmeler Atıksu Arıtma Tesisine ait derin deniz deşarjı hattı revize edilecek. Bodrum İçmeler Atıksu Arıtma Tesisine ait mevcutta bulunan 3 adet terfi istasyonunun revizyon çalışmaları yapılacak. Bodrum Yalı, Yalı Sahil Oteller bölgesi ve Kızılağaç mevkii kanalizasyon şebekesi inşa edilerek İçmeler AAT’ye bağlanacak. Yalı ve Çiftlik mahalleleri kanalizasyon şebeke projeleri hazırlama çalışmalarına en kısa sürede başlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın altyapı, kanalizasyon yatırım bedelleri karşılığında Torba, Kızılağaç ve Çiftlik mahallelerinin atıksu bertaraf hizmetleri ve İçmeler Atıksu Arıtma Tesisinin işletmesi ve gelirleri Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek.

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin yarımadanın batı kısmında devam eden altyapı yatırımları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapacağı yatırımların hizmete girmesiyle beraber, Bodrum Yarımadasında yaşayan nüfusun yüzde 91'i altyapı hizmetlerini alıyor olacak. Hali hazırda bu oran yüzde 46 seviyelerinde bulunuyor.