BODRUM GEZİ DAVASI BAŞLADI!

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında İstanbul'da başlayan Gezi Parkı eylemlerine destek...

BODRUM GEZİ DAVASI BAŞLADI!
Geçtiğimiz yıl Haziran ayında İstanbul'da başlayan Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla, Bodrum'da bir araya gelerek eylem yapan vatandaşlar arasında bulunan 55 kişiyle ilgili açılan dava bugün Bodrum adliyesinde başladı. Savcılık hazırladığı iddianame ile 55 kişinin; Gezi Parkı odaklı eylemlere katılarak "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri" kanununa muhalefet ettikleri, Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme suçları nedeniyle cezalandırılmalarını istedi.

Bodrum Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesince görülen davanın bugünkü ilk duruşmasında 55 sanık ile yaklaşık 10 avukat hazır bulundu. Sanıklar arasında Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Niyazi Atare, Av. Ziya Levent Doğuç, CHP Gençlik Kolları Eski Başkanı Tufan Erkan Yakar ve Nesrin Özalın gibi siyasetten tanıdık isimlerin de bulunduğu kamu davasında 37 de müşteki bulunuyor. Bu sabah saatlerinde başlayan ve haberimiz yayına hazırlandığı akşam üzeri saatlerinde hala devam etmekte olan davanın ilk duruşmasında sanıklar, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, haklarında beraat kararı verilmesini talep etti.

Davanın öğleden sonraki celsesinde duruşma salonunda tartışma çıktı. Müştekilerden birinin verdiği ifadeyi alkışlarla protesto eden sanıklar ve izleyiciler Mahkeme başkanının uyarılarına rağmen protestolarına son vermeyince hakim duruşmaya ara verdi. Bir süre sonra başlayan duruşma normal seyrinde devam etti.

Bodrum Gezi Dayanışması Sözcüsü Yüksel Ergen ise adliye önünde yaptığı açıklamada, duruşmayla ilgili şunları söyledi:

"Bugün yaşamına ve geleceğine sahip çıkan bu ülkenin geleceği olan gencecik insanlar yargılanıyor. Bu gençler kendileri gibi demokratik haklarını kullandıkları barışçıl gösterilere katıldıkları için Türkiye'de yargılanan binlece kişinin sadece bir kaçı. Bu tür gösterilere katılmanın demokratik hakkında kullanımına olduğu pek çok yargıtay Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında vurgulanmışken ne yazık ki halen bu davalar açılabilmektedir. AKP Hükumeti 17 Aralık soruşturmalarıyla gündeme gelen soygun, hırsızlık ve hukuksuzluklarını ört pas etmektedir. Hukuksuz bir şekilde açılan bu davalar demokrasiyi içine sindirememenin göstergesidir. Her biri demokrasi ayıbıdır. Bugün burada 1'incisi görülen Bodrum Gezi Davası bir polis fezlekesinden başka bir şey değildir. Yargı eğer adaleti sağlamak istiyorsa Ankara Kızılay'da polis kurşunu ile hayatını kaybeden Ethem'in katilini mahkemeye getirebilmeyi başarabilmelidir" dedi.