Bodrum Kalesi Törenle Açıldı...

Restorasyonu büyük ölçüde tamamlanan Bodrum Kalesi’nin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Kale her gün 10.00 ile 22.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de Pazartesi gününden itibaren ziyarete açılacak.

Bodrum Kalesi Törenle Açıldı...

Kale içerisinde gerçekleştirilen açılış törenine Bakan Ersoy ve eşi Pervin Ersoy’un yanı sıra Muğla Valisi Orhan Tavlı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ile Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete ile İlçe Başkanı Osman Gökmen'inde aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı. 

Açılış töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kalenin restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ederek “Kalemiz Bodrum için çok önemli bir kültür hazinesidir. Bu kültür hazinesinin içindeki en önemli değerlerinden biri de Dünya’nın sayılı müzelerinden olan Sualtı Arkeoloji Müzesi’dir. Sayın Bakanımız kalenin restorasyonunun her aşamasında kendisi geldi, kontrolünü sürdürdü ve verdiği talimatlarla da kısa sürede böyle büyük bir restorasyon nihayete erdi” diye konuştu. 

Muğla Valisi Orhan Tavlı ise Bodrum deyince  akıllara ilk olarak Bodrum Kalesi’nin geldiğini belirterek şunları söyledi;

“Kale içinde bulunan ülkemizin ilk sualtı arkeoloji müzesi, pek çok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Bu anlamda kültürel açıdan büyük bir hazine konumunda ve geçmişten günümüze bir köprü niteliğindedir. Kültür turizminin gelişmesine önemli bir kapı aralayacak ve restorasyon çalışmasıyla yenilenen tarihi ve görkemli kalemiz ilimiz, ülkemiz turizmine katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.

Tavlı’nın konuşması sonrası Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kürsüye geldi. Bakan Ersoy, sözlerine şöyle başladı:

“Sözümüz vardı, ikinci etabı yine Dünya Müzeler Haftası’nda tamamlayıp açacaktık ancak bu pandemi sebebiyle tabi bazı kısıtlamalar da olduğu için 2,5 aylık bir zor bir dönemden geçti Dünya. Buna rağmen çok kısa bir gecikmeyle yani 40 gün kadar bir gecikmeyle bugün ikinci etabını sonlandırıp açtık. Bu ikinci etapla birlikte biliyorsunuz kalenin kuleleri var, İtalyan, Alman, Fransız ve İspanyol kulelerini ve Karia Güzeli Sergi Salonunu ve Serçe Limanı Batığı’nın olduğu binayı hizmete açmış oluyoruz. Bu ikinci etapla birlikte yaklaşık bin 100 metrekare kapalı sergi alanını hizmete açmış oluyoruz. Çok az bir işimiz kaldı, yılsonuna kadar onlar da tamamlanıyor. İngiliz Kulesi ve Uluburun Batığı bunlara sergi salonu ile birlikte, bunları da hizmete aldığımız zaman bin 375 metrekarelik kapalı sergi alanıyla birlikte kale hizmete girmiş oluyor” dedi.

RESTORASYONDA SÜRPRİZ ALANLAR KEŞFEDİLDİ...

Restorasyon programı başladıktan sonra bazı sürpriz alanların da keşfedildiğini dile getiren Ersoy, Kalede 1 Temmuz itibariyle kültürel etkinliklerin de başlayacağını ve aynı tarihte bakanlığın Bodrum’daki halk plajının açılacağının müjdesini vererek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bodrum sadece arkeolojik değerleriyle değil, kültürel faaliyetleriyle de Türkiye'nin önemli bir noktası. Turizm deyince kültür ve sanatla taçlandırdığınız zaman çok daha değerli, çok daha rakipsiz, çok daha güzel oluyor. Geçen sene biliyorsunuz bu bağlamda sahneyi de tekrar yetiştirmiştik hizmete almıştık. Bin 300 kişilik sahnemiz. Bu sene de 1 Temmuz itibariyle kültürel faaliyetlere izin verildi. 1 Temmuz itibariyle sanat sahnemiz hizmete giriyor. Özellikle biliyorsunuz geçen sene yine hizmete aldığımız, Bodrumlular için bazen sık sık gündem oluyor burada bazı fiyatlamalar, ücretsiz halk plajımız var. Onu da 1 Temmuz itibariyle hizmete alıyoruz bu sezon için tekrar. Ve halk plajlarını da Türkiye'nin birçok yerine yayıyoruz ve yine Temmuz sonuna kadar Antalya, Belek bölgelerinde 2 tane daha halk plajını devreye alacağız ve Ege'nin çeşitli bölgelerinde, ilçelerin her birinde halktan çok talep gören Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen ücretsiz halk plajlarını yaymaya devam edeceğiz” dedi.

“100 MİLYON LİRALIK BİR RESTORASYON ÇALIŞMASI OLDU”

Kalede kalan son çalışmaların yıl sonuna kadar bitirileceğini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Bu proje şuana kadar ki kısımları yaklaşık 93 milyon liraya mal oldu. Son kalan kısımları da yıl sonuna kadar tamamlandığı zaman yaklaşık 100 milyon liralık bir restorasyon çalışması oldu ama güzel de oldu. İnşallah tekrar kültürel açıdan, kültürel faaliyetler açısından Bodrum'u cazibe noktası haline getirecek. Özellikle sahneyi de çok önemsiyoruz. Çünkü Bodrum'un merkezinin esnafıyla birlikte canlanması çok çok önemli. Turizm ve Kültür de yaptığımız faaliyetlerle esnafı da işin içine dahil ettiğiniz zaman herkesin mutlu olduğunu bir sonuç elde etmiş oluyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve beraberindekiler, kaleyi gezdi, Bodrum manzaralı hatıra fotoğrafları çektirdi. 

Kaledeki restorasyon çalışmaların yılsonunda tamamlanacak proje sonlandırılmış olacak. Restorasyon çalışmalarında kullanılmak için dikilen vinçler de çalışmalar finalize edilene kadar yerlerinde kalacak.