BODRUM, ÖZGECAN ASLAN İÇİN MEYDANA İNDİ!..

Mersin’in Tarsus ilçesinde, Üniversite 1.ci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan...

BODRUM, ÖZGECAN ASLAN İÇİN MEYDANA İNDİ!..
Mersin’in Tarsus ilçesinde, Üniversite 1.ci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın hunharca öldürülmesi olayı ile ilgili olarak Bodrum Belediye Meydanında düzenlenen eyleme kadın erkek çok sayıda vatandaş katıldı.

Bazı sanatçı ve Belediye Başkanının da destek verdiği eylemde ellerde Özgecan’ın fotoğraflarıyla sessiz çığlıklar atıldı. Ellerinde, "Görünmeyen emek kır kafesini", "Cinsiyetçi eğitim istemiyoruz", "Kadına her türlü şiddete hayır" yazılı dövizler açan gruba çevreden geçen yerli ve yabancı turistlerde destek verdi.

Eyleme destek veren Asi Tayfa üyesi bir genç; "Karaktersiz insanlar bunu yaptı başka birşey demiyorum. Kendi bacıları anaları da var onları da bir düşünsünler" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Eyleme destek veren pop sanatçısı Asrın, toplulumuzda ailelerin çocuklarını şiddet odaklı bir eğitimle büyüttüklerini ve böyle yetiştirilen bireylerin bu tip kişiliklere dönüştüklerine dikkat çekerek şunları söyledi;

"Aslında çok şey söylemek istiyorsunuz ama bazen kelimeler kalıyor işte gırtlağınızda. Söylenecek birşey yok yani temeli, işin dibine indiğinizde eğitimsizlik ve ailelerin insanları, erkek çocuklarını daha küçük çocukken ablalarına kız kardeşlerine şiddet uygulayarak büyütüyorlar.Çarşıya götürüyor çocuğu, çarşıya götürdüğünde çocuk bir şey istediğinde dövüyor. Böyle büyüyen erkek çocukları zaten şiddete eğilimli oluyorlar" dedi.

Eyleme katılan bir grup erkek öğrenci ise çember içine aldıkları kız arkadaşlarıyla birlikte meydana geldiler.

Lise öğrencisi Aleyna Oktay kadın cinayetlerine tepki göstermek için meydanda toplandıklarını belirterek şunları söyledi; ""Burada erkekler bizi çembere alarak korumaya çalıştı ve yaşanan bu olaya tepki gösterdi. Erkeklerin her zaman bunu yapması lazım" şeklinde konuştu.

Eyleme destek veren Bodrum Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise şunları kaydetti:

"Bodrumlu gençlerimizin oluşturmuş olduğu eyleme bizde katkı verdik. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Kadına olan şiddeti kınıyoruz. Türkiye'de bu tür olayların artmasını kınıyoruz. Bazı yazarlar alakasız şeyler yazdı şarkıcı diye geçinen Nihat Doğan konuyu hafifletmek istedi bunlara gerekli cevapları verdik. Ama bunları da şiddetle kınıyoruz" dedi.

Eyleme destek veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'da yaşanan olayın bir insanlık suçu olduğunu vurguladı. Başkan Kocadon gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

"Bu insanlık suçu, böyle bir suç yok. Kim kimden kimin nefretini alıyor. Özellikle bunun bugün bir bayana yapılmış olması, yarın bir erkeğe de yapılır aynısı bunu insanlık suçu olarak değerlendiriyorum. Ama özellikle bir bayana yapılması, bir kadına yapılması benim için daha da acıdır. Çünkü insanlar zavallılıklarını güçsüzlere saldıraraktan halletmeye çalışır. Bu insanlar zavallıdır. Tedavi görülmesi lazımdır. Hatta toplumdan dışlanması lazımdır" dedi.

Akşam saatlerinde meydana gelen Bodrum Kadın Dayanışma Grubu üyeleri de kalabalığın dışında meydanın farklı bir köşesinde oturma eylemi gerçekleştirdi. Grup üyeleri Pazar gününe kadar her akşam Bodrum Belediye Meydanı’na gelerek oturma eylemi yapacaklarını ve Pazar günü de bir protesto gösterisi yapacaklarını açıkladı.

Yaklaşık 1,5 saat meydanda kalan ve zaman zaman oturma eylemi öğrenciler, Özgecan Aslan'ın katil zanlılarının en ağır cezaya çarptırılması için Adalet Bakanlığı'na iletilmek üzere imza kampanyası başlattı. Eylemde, Adalet Bakanlığına gönderilmek üzere hazırlanan dilekçe için imza toplandı. Hava karardıktan sonra işlerinden çıkan vatandaşların da destek verdiği protesto gösterisine yaklaşık 500 kişi katılırken, yoldan geçen vatandaşlarında destek verdiği imza kampanyasına katılanların sayısı ise bin kişiyi geçti.