ÖKSÜRÜĞÜ HAFİFE ALMAYIN!..

Özel Bodrum Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Babayiğit, öksürüğün birçok...

ÖKSÜRÜĞÜ HAFİFE ALMAYIN!..
Özel Bodrum Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Babayiğit, öksürüğün birçok hastalığın habercisi olabileceği uyarısında bulunarak, "Öksürük üst havayollarını temizleyen refleks bir durumdur ve başta üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın belirtisidir" dedi.

Özellikle mevsim değişikliklerinde birçok hastanın öksürük yakınması nedeniyle hastanelere başvurduğuna dikkat çeken Babayiğit, öksürüğün aslında hastalık değil, bir savunma mekanizması olduğunu vurguladı.

Öksürüğün üç haftadan kısa olanına ‘akut öksürük’, üç ile 8 hafta sürerse ‘subakut öksürük’, 8 haftadan daha fazla ise ‘kronik öksürük’ olarak adlandırıldığını ifade eden Uz. Dr. Yusuf Babayiğit şunları kaydetti:

"Akut öksürüğün en sık nedeni soğuk algınlığı olmasına karşın zatürre, kalp yetmezliği ve pulmoner emboli gibi yaşamı tehdit eden pek çok nedene bağlı olabilir. Üç -sekiz hafta arasında süren subakut öksürüğün en sık nedeni infeksiyonlardır. Astım, sinüzit alerji ise diğer en sık nedenleridir. Sekiz haftadan daha uzun süren öksürük, kronik öksürük olarak tanımlamaktadır. En sık nedenleri sigara içimi, astım, sinüzit reflü ve bazı hipertansiyon ilaçlarıdır. Ancak akciğer kanseri, tüberküloz bronşektazi, yabancı cisim ve psikolojik gibi diğer önemli nedenler de unutulmamalıdır. Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de kuru öksürükler kişilerde krizlere neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorar, bu da idrar kaçırılmasına neden olabilir. Göğüs kafesinde ağrılara ve fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok soruna yol açabilmektedir. Kronik öksürüklerde tedavi şeklini öksürüğe neden olan hastalık belirler. Doktora danışılmadan öksürük şurubu kullanılmamalıdır. Kuru bir öksürükte, öksürük söktürücü şurup kullanımı öksürüğün şiddetinin artmasına neden olabilir. Veya balgam çıkarması gereken bir öksürükte, öksürük kesici şuruplar balgam çıkmasına engel olabilir. Öksürük tedavilerinde; öksürüğe neden olan hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Öksürük, 3 haftadan uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa, öksürüğe yüksek ateş ve ciddi nefes darlığı eşlik ediyorsa, balgamda kan görüldüyse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir" dedi.