Bodrum Siyasetinde Pankart Polemiği

Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak’ın, Cevat Şakir Caddesi üzerine dün astığı pankart polemik konusu oldu. CHP İlçe Başkanı Tuna Işın konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken Tayyar Şafak, Işın’a cevap verdi.

Bodrum Siyasetinde Pankart Polemiği

MHP Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak, parti binasının bulunduğu Cevat Şakir Caddesi girişine “Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’a soruyoruz Bodrum’a su ne zaman gelecek?” yazılı bir pankart astı. İhbarın ardından Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri bölgeye giderek, pankartı izinsiz asıldığı gerekçesiyle kaldırmak istedi. Tayyar Şafak ise pankartı kaldırmak istememesi üzerine, polis devreye girdi. Yapılan görüşmelerin ardından pankart bulunduğu yerden kaldırılarak MHP İlçe Binasına asıldı. 

Yaşanan bu gerginlik üzerine CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın MHP İlçe Başkanı Tayyar Şafak'ı eleştiren açıklamalarda bulundu. Muğla’da su işleri ile alakalı olmayan birimin Bodrum Belediyesi ve Belediye Başkanı olduğunu dile getiren CHP İlçe Başkanı Tuna Işın, iktidarın baraj sularını termik santrallere ücretsiz olarak verdiğini ifade ederek Tayyar Şafak’a “Bodrum’un suyu nerede?” sorusunu MHP’nin ittifak ortağı olan iktidara sorma çağrısında bulundu. Su sorununun siyasetten çıkarılması gerektiğini de dile getiren Işın, su sorununun Muğla ilinin, Muğla’da yaşayan vatandaşların sorunu olduğunu söyledi. 

Tuna Işın’ın bu sözlerine Milliyetçi Hareket Partisi Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak yayımladığı yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Şafak, açıklamasında şunları dile getirdi; 

“Sayın İlçe Başkanı. İlçenin su sorununu siyasete alet etmemek gerektiğini, sorunun hepimizin sorunu olduğunu ifade ettiğinize göre, muhalefetin en demokratik hakkını kullanarak astığı pankartı neden Belediye ekiplerinizle sökme girişiminde bulundunuz? İktidar ortağı olduğumuzu ifade ederek ittifak ortağımız olan Ak Parti ilçe Başkanlığının size verdiği yanıtların detaylarını neden açıklamıyorsunuz. İlçenin en temel sorununa dikkat çekmek ne zamandan beri siyaset yapma konusu haline gelmiştir. 

Baston olmakla itam ettiğiniz siyasi ahlaka sığmayan yakıştırmanızı aynen iade ediyor, karşınızdaki partinin kurulduğu günden bu güne hiçbir pazarlığın içinde olmamış, tek düşüncesi vatanı milleti bayrağı olan bu ülküde yıllarca bedel ödemiş her türlü fedekarlığı yapmış Milliyetçi Hareket Partisi olduğunu hatırlatırım. Biz kapalı kapılar ardında mecliste vekil takası yapan, ittifak kurup ülke yönetimini masaya yatırıp ittifak ortaklarınızla pazarlıklar yapıp onlara vekillikler dağıtan sisteme siz ne diyorsunuz bilmem ama biz buna asıl baston olma diyoruz.

Sayın ilçe başkanı! Vali bey ve DSİ müdürümüz Bodrum halkına çektirdiğiniz bu eziyete dur demek için müdahalede bulunmuş ve yerel yönetiminizin beceremediği her konuda yanında olduğunu göstermişlerdir. Demokrasi, demokrasi diyerek ağzınızdan düşürmediğiniz sözcüğü bizzat ilçe başkanlığımıza gelerek sadece meşru siyaset hakkımızdan doğan en masum soruyu taşıyan pankartımızı Belediye ekiplerinizle sökme girişiminde bulunarak olası büyüyecek olaylara sebebiyet vermek istediniz? Ranta açma polemiği çıkışında bulunarak ittifak ortağımız olan partiye iftira ve karalama yaparak beceremediğiniz belediyeciliği örtbas edemeyeceğiniz artık aşikar olmuştur.

Bodrum’da patlayan isale hatları, akmayan suların tek sorumlusu Bodrum Belediyesi değilse belediyenin asli görevlerini bizlerle de paylaşır mısınız? Belediye Başkanlığının artık kronik hale gelmiş su sorununa çare aramak yerine sürekli oyalayıcı ve suçu başka tarafa atarak olaydan kurtulma anlayışı konusunda kamuoyuna neden kamuoyunu doyurucu açıklama da bulunmuyorsunuz? Su sorunu AK Parti veya MHP yerel yönetiminde olsa idi aynı ifadeleri kullanacak mıydınız ya da aynı söylemlerde bulunacak mıydınız?

Yol, su, başta olmak üzere asli görevi yerele hizmet olan belediyelerin en temel soruna çözüm bulma yaklaşımını ikna edici bulmadığımız bu açıklamanız ile mi bodrum halkıyla paylaşıyorsunuz? Belediyenin asli görevlerinin bunca süreden beri yerel yönetimde olmanıza rağmen bilmiyor olmanız mümkün müdür?”