Bodrum’a Su Nasıl Verilecek?

Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi(MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Bodrum’a su sağlayan barajların kapanmasının ardından, ilçenin ihtiyaç duyduğu suyun nasıl sağlanacağı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Bodrum’a Su Nasıl Verilecek?

Kuraklık ve artan su kullanımından kaynaklı olarak seviyesi geçtiğimiz yıllara göre çok düşük kalan Mumcular Barajı geçen hafta kapatılarak su iletimi kesilmişti. Bodrum’a su sağlayan diğer baraj Geyik Barajı’nın da aynı sorun nedeniyle 12 Ekim Perşembe günü DSİ tarafından kapatılacağı açıklandı.

“75 Bin Abone, Bugün İtibariyle 97 Bine Ulaştı!”

Yaşanan bu önemli gelişme ile ilgili MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, Bodrum'da bir basın toplantısı yaptı. Tabela nüfusunun iki katından daha fazla kışlık nüfusun yaşadığı Bodrum'un genel bir su sorununun olduğunu ifade eden Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İki barajdan elde ettiğimiz su ve gerek Yarımada içerisinde gerekse de Çamköy, Mumcular ve Sazköy’den gelen sularla beraber 115 bin metreküp bir hacme ulaşmıştık. Mumcular Barajı kapatıldıktan sonra, önce 82 bin metreküp olan arıtma su kapasitemiz 62 binlere indi. Saniyede 380 litre olan yeraltı su havzamızdaki su da bugün itibariyle 320 litrelere kadar düşmüş durumda. DSİ Geyik Barajı’nın da artık son noktaya geldiğini ve Perşembe günü kapatmak zorun kalınacağını ifade ettiler. Geyik Barajı’ndan 5 milyon + 5 milyon metreküp Bodrum’a su tahsisi yapılıyordu. Geri kalan kısmını da Yeniköy-Kemerköy Termik Santralinin soğutma suyu için kullanılıyor. Geyik Barajı da gittiğinde, içme suyuna ham su sağlayan iki barajımızı kaybetmiş olacağız. İçme suyunda ham su girişleri sadece yeraltı suyundan gelen kaynaklara dönmüş olacak. Biz elimizde bulunan saniyede 380 litre civarında bir suya mahkum edilmiş olacağız. 2015 yılında 75 bin olan abonemiz, bugün itibariyle 97 bine ulaşmış durumda. Abone sayısında yüzde 29 oranında bir artış var. 2015 yılında Bodrum’a verdiğimiz su 12 milyon metreküpken, 2022’de 17 milyon 750 bin metreküp, su tüketimindeki artış ise yüzde 45 düzeylerine geldi.”

BODRUM’A YENİ SU KAYNAĞI, SONDAJLARLA SAĞLANACAK...

Bodrum’a yeni su kaynakları sağlama konusundaki çalışmalarından bahseden Baki Ülgen, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Barajların ikisinin de kapanması sonucunda olağanüstü bir durum doğdu. Şimdi yeni bir planlama içerisindeyiz, DSİ ile istişarelerde bulunduk. Teknik arkadaşlarımız bir çalışma bitirdiler. Geçen yıl tedbir amaçlı açtığımız Sazköy’de sondajlarımız var oraya ilave edeceğiz ve buradan saniyede 100 litre suyu Bodrum’a getirmeyi planlıyoruz. Burada ekipman ve teknik şartnameler boyutunda hazırız. Daha önceden kullanılmış sondajlar var ve onları arıtmalarını yaparak devam edebiliriz. Yarımada’nın etrafında da var. Dışarıda da epeyce sondajlarımız var. Bunları Çamköy ve Sazköy havzasında toplayacağız. Bunun yanında iki barajın ölü hacimde bulunan suyunu pompalar kurmak suretiyle kullanmak istiyoruz. Bu ölüm hacimlerden 150 litre/saniye su alma planımız var. Bu iş izne tabii olduğu için DSİ ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

3. BARAJIN YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Bodrum’a su temini için Milas’ta yapılması planlanan baraj hakkında da bilgiler aktaran MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Bodrum için 3’üncü baraj planlandı ancak ÇED nedeniyle konu şuanda yargıda. Yargı süreci devam ediyor. Bodrum’un ana ihtiyacı olan 44 milyon metreküp, şuandaki hacim 29 milyon metreküp. Bizim ortalama olarak 15 milyon metreküpü baraj dışında bir şeyle karşılaşama şansına sahip değiliz. Su tasarrufu artık Bodrum için zorunlu hale geldi. Lüks tüketimi artık bir şekilde kesmemiz, havuzlarda kullanılan veya atıl şekilde fazla lüks olarak tüketilen suları kesip sadece insan tüketim amacıyla kullanılmasını tavsiye ediyorum. Yeraltı sularında ciddi şekilde düşme var, barajlarımız gittikten sonra yeraltı sularına döndüğümüzde bu havzadaki azalma bundan sonra da devam edecek.” şeklinde konuştu. 

EKİNAMBARI’NDA ARITMA PROJESİ VAR

Deniz suyu arıtması ile ilgili bir projelerinin olup olmadığı ile ilgili soruyu da yanıtlayan Ülgen, şöyle konuştu;

“Denizden arıtma için iki tane noktamız var. Birincisi Milas Ekinambarı. DSİ’den burada saniyede bir metreküplük tahsisimizi aldık. Daha önce orada arıtma için muhtelif şirketler çalışma yapmışlar. Şimdi biz o çalışmayı kendi bünyemizde devam ettiriyoruz. Biliyorsunuz o deniz suyu arıtma değil, orada iletkenlik çok düşük. Tatlı su ile tuzlu su karışıyor. 10 bin iletkenlikte bir su var. Denizden arıtma maliyetleri açısından ekonomik. İşletme maliyetleri düşük. Denizden arıtma olayı tartışılacak bir durum. Denizden 45 bin iletkenlikte tuzlu suyu alıp, yüzde 50’sini 65 bin iletkenlikle bir yere vereceksiniz. Bunu nereye vereceksiniz? Dereye mi, tarım arazisine mi, denize mi? Büyük tartışmalara neden olan, Türkiye’de mevzuatı olmayan bir durum. Uygun şekilde denize dağıtacak bir sistem üzerine çalışılıyor. Denizdeki tuzluluk deniz canlıların ve endemik bitkiler açısından, toprağın tuzlanması açısından önemli sonuçlar doğurabilir. Onun için arkadaşlar bunu akademik bir çalışma ile beraber sağlıklı bir şekilde yapacaklar. Çünkü bunun iznini almak da çok ciddi bir sorun. Yüksek tuzlu suyu nereye vereceğiniz çok önemli bir sorun. Teknik çalışması devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum’un su temini için seneye 150 milyon lira bütçe koydu. Biz ön araştırmalarımızı yaptık. Akademik bir çalışma ile beraber bu da netleşecek. Bu 150 milyonla Bodrum’a yeni su kaynaklarını dahil edecek projeleri devreye almayı düşünüyoruz.” dedi.

Muhabir; Hamdi Yörür