400 Yelkencinin Mücadelesi Başladı

Bodrum'da bu yıl 11’incisi düzenlenen Bodrum Uluslararası Optimist Yarışları, ilk gün yarışları ile başladı.

400 Yelkencinin Mücadelesi Başladı

Bodrum, bu yıl 11’inci kez düzenlenen Uluslararası Optimist Yarışları'na (Bodrum International Optimist Regatta - BIOR) ev sahipliği yapıyor. 10-15 Ekim tarihleri arasında düzenlenen yarışlara 7 ülkeden, 400 yelkenci katılıyor. Sporcular, dün akşam kortej yürüyüşüne katıldı. Kortej yürüyüşü sonrası onlarca balon, gökyüzüne bırakıldı.

Yarışın startı ise bugün Bodrumspor Yelken Kulübü önünden verildi. 7 ülkeden 400 optimist yelkenci, rüzgar ve dalgalarla mücadele etti.

İstanbul Pendik’ten yarışmaya katılan sporcu Demir Şeranoğlu, “Yarıştan güzel beklentilerim var. İlk 5’e girersem çok güzel olur. Yazın haftada 5 gün, kışın da 2 gün olarak antrenmanlar yapıyoruz. Optimistçilerin çıkamadığı havalarda genelde spor yapıyoruz ya da teorik çalışıyoruz. Çıkabildiğimiz havalarda da çıkmaya çalışıyoruz. Yarışlar yapıyoruz kendi aramızda. Antrenmanlar yapıyoruz. Eğleniyorum.” dedi.

Bodrumlu sporcu Mavi Yakıcı ise “Güzel hava var. İlk defa BIOR’a katılıyorum zaten. Heyecanlıyım biraz. Hedefim altın gruba kalmak, bir de kızlarda ilk 5’e veya ilk 3’e girmek. Milli takıma girmek istiyorum ama onun için biraz çalışmam gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bodrum Denizcilik ve Yelkencilik Spor Kulübü Antrenörü Levent Özonur da “Çok önemli ve kıymetli bir yarış. Özellikle Bodrum için çok değerli bir yarış olduğunu düşünüyorum. Dünya’nın çeşitli yerlerinden çok iyi seviyede sporcuların katıldığı bir müsabaka. Herkese de başarılar diliyorum. Uzun bir süreç. Sürekli hazırlandığımız bir temponun içerisindeyiz. Bu da bizim önem verdiğimiz müsabakalardan bir tanesi. Yeni bir takımımız var. İlk yüzde 50’nin önünde bir yerlerde bitirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.