Yarışların Muğla Etabı Sona Erdi

Bodrum’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları Muğla etabı tamamlandı. Etap sonunda düzenlenen ödül töreniyle dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışların Muğla Etabı Sona Erdi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Valiliği ve TGA’nın katkılarıyla, Türkiye Yelken Federasyonu koordinasyonunda, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından organize edilen, DHL Express ana sponsorluğunda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nın Muğla etabı sona erdi.

HALİKARNAS KUPASI İÇİN VERİLEN MÜCADELE ÇEKİŞMELİ GEÇTİ

20 Mayıs’ta Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın start vermesiyle yarışa başlayan ekipler; sınıflarına göre Rodos Adası’nı ve Simi Adası’nı dönerek tekrar Yalıkavak Marina’da yarışı tamamladı. Yarışlar; Bodrum’un eşsiz güzellikteki koylarının maviyle buluştuğu muhteşem manzarası eşliğinde yelken tutkunlarının buluşma noktası oldu. 16 ülkeden 26 ekip ve 300’ün üzerinde yarışçının Bodrum parkuru boyunca çekişmeli bir mücadele verdiği Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nın Muğla etabı, 25 Mayıs Cumartesi günü Bodrum Kalesi’nde düzenlenen Halikarnas Kupası ödül töreni ile sona erdi. Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık ve Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit’in katılımıyla gerçekleşen törende F.T.F. (First To Finish – Yarışı İlk Tamamlayan) ödülü Magic Twelve teknesinin oldu.

İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü Başkanı Ekrem Yemlihaoğlu, Türkiye de uluslararası bir platformda kabul gören bir yarış düzenlemenin gururunu yaşıyoruz diyerek katkı sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek kazanan ekipleri kutladı.

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık da yarışan tüm ekipleri kutlayarak yarışta emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yarışın birincisi Magic Twelve ekibinden Maxim Taranov, yaptığı açıklamada “Yarış bizim için çok zordu çünkü yeterince rüzgar yoktu. Ayrıca mesafe çok uzundu. Manevra yaptığımız noktalarda kayalıklar vardı. Yönümüzü bulmakta da zorlandık. Fakat birinci olduğumuz için çok mutluyuz. Geçtiğimiz yerlerde her şey çok güzeldi. Gün doğumu, gün batımı, her şey. Gördüğüm her şey benim için ilk defa gördüğüm manzaralardı.” dedi.

Navita Sailing Takımı Kaptanı Burhan Kurne de “Zorlu bir parkurdu, olmayan havada yarıştık. Yani olan rüzgarda mücadele başka bir zorluk içerirken olmayan havada çok daha zorlu ve psikolojik bir mücadele gerektiriyor ve mücadeleyi başarıyla tamamladık.” dedi.

Kocaeli’nden yarışmaya katılan Hande Belül ise “Yarış çok heyecanlı geçti, çok güzel geçti. Baya performans harcadık. Keyifliydi, benim için çok güzel bir tecrübeydi, amatörce yapıyorum çünkü bunu. Bu benim ilk yarışım. Bazen çok zorlandığım anlar oldu, hani konfor alanınızın dışındasınız. Gece gündüz demeden efor sarf ettik ama yine de çok kaliteli ve güzel zaman geçirdim. Toplamda 51 saat sürdü.” diye konuştu.

CUMHURİYET KUPASI HEYECANI

İki kıta arasında düzenlenen dünyadaki tek yat yarışı olma özelliği taşıyan Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nda bu yıl da Cumhuriyet Kupası heyecanı yaşanacak. Yarışların Cumhuriyet Kupası etabı, 26 Ekim’de “Şamandıra Yarışları”yla başlayacak. 29 Ekim’de ise İstanbul Boğazı, yelkenliler ile renklenecek. Yarışmacılar, Cumhuriyet Kupası için İstanbul Boğazı’nın zorlu parkurunda yarışacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASI İÇİN KITALARARASI YARIŞACAKLAR

Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nın Muğla ve İstanbul etaplarının sonunda, toplamda en iyi dereceyi elde edecek ekip, Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışı Şampiyonu unvanına ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’na hak kazanacak. İstanbul etabı 29 Ekim’de Cumhuriyet coşkusunun yaşanacağı görkemli ödül töreni ile sona erecek.

Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları Muğla Etabı Kesin Sonuçlar

Halikarnas Kupası

F.T.F. (First To Finish) ödülü MAGIC TWELVE teknesinin oldu.

B.C.T. (Best Corrected Time) ödülü OMANI  

 

IRC 0 sınıfı

1. TAVATUY

2. MAGIC TWELVE

3. LAGERTHA

 

IRC 1 sınıfı

1. COURRIER DU COEUR

2. FOX-L

3. ROSSKO RACER

 

IRC 2 sınıfı

1. BURAN

2. STREKOZA

3. İZOCAM- VAMOS

 

IRC 3 sınıfı

1. OMANI  

2. NAVITA 2

3. VAGABOND-BAYMİNERAL

 

ORC A

1. LAGERTHA

2. FAVORIT

 

ORC B

1. VAGABOND-BAYMİNERAL

 

Gezgin sınıfı

1. BEREN MİLA- MUDANYA ÜNİVERSİTESİ

 

Özel ödül

Kadın Kategorisi

1. VAGABOND-BAYMİNERAL

 

Üniversite Kategorisi

1. BEREN MİLA- MUDANYA ÜNİVERSİTESİ