BODRUM'DA ALEVLİ GECE!..

Bodrum'da akşam saatlerinde Mumcular beldesine bağlı Yumustaş mevkiinde 3 farklı...

BODRUM'DA ALEVLİ GECE!..
Bodrum'da akşam saatlerinde Mumcular beldesine bağlı Yumustaş mevkiinde 3 farklı noktada orman yangını başladı.

Akşam saatlerinde başlayan yangına Milas Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 3 helikopter, 2 uçak havadan müdahale etti.

Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahale kesildi. Bölgeye giden Bodrum, Mumcular Yalıçiftlik, Konacık, Bitez, Göltürkbükü, Yalıkavak, Ortakent-Yahşi ve diğer belde belediyelerine bağlı itfaiye ekipleri ile çok sayıda arozöz ve orman işçisi müdahale etmeye başladı.

3 ayrı noktada çıkan yangın nedeniyle çam ağaçları rüzgârında etkisiyle zaman zaman yüksekliği 10 metreyi bulan alevlerle yandı. Yangına canla başla müdahale eden orman işçileri arozözlerin geçemedikleri yerlerde yol açma çalışması yaptı. Alevlere güçlükle ulaşan ekipler müdahale etti ancak yangının önü alınamadı.

Bölgeye çevre ilçelerden takviye ekipler istendi. Bu arada yangını görüntülemek isteyen bazı gazeteciler ve orman işçileri yoğun duman nedeniyle zor anlar yaşadı.

Bölgeye gelerek yangın söndürme çalışmalarına katılan Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Baca, "Yangını henüz kontrol altına alabilmiş değiliz. Yangın söndürme çalışmalarına sabaha kadar devam edeceğiz. Yangın 3 farklı noktada çıkmış. Neden çıktığını henüz bilemiyoruz. Ancak yangın söndürüldükten sonra ortaya çıkacak. Arkadaşlarımızla yangının önünü almaya çalışıyoruz" dedi.

Yalıçiftlik halkı ise yangının köylerine kadar ulaşmasından endişeli. Köy halkı gece geç saatlere kadar evlerinde ve sokaklarda tedirgin halde yangının söndürülmesini bekliyor.

Öte yandan bölgeye iş makinaları ve köydeki bazı çiftçilere ait tankerler de su takviyesi yaptı. Yangında henüz ne kadar bir alanın yandığı belirlenemezken yangın söndürme çalışmalarının sabah saatlerine kadar süreceği bildirildi.

Yangında sabotaj olma olasılığı ise araştırılıyor.

-ORMAN YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ…
-YILDIRIM: “İLK BELİRLEMELERE GÖRE YAKLAŞIK 20 HEKTAR ORMANLIK ALAN ZARAR GÖRDÜ''

Bodrum'a bağlı Mumcular beldesinde çıkan orman yangını söndürüldü.

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım,’dan alınan bilgiye göre, Yumurtaş mevkisindeki ormanlık alanda 3 farklı noktada henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangının kontrol altına alınarak söndürüldüğünü bildirdi.

Yangına sabah saatlerinden itibaren 2 yangın söndürme uçağı, 4 helikopter, 57 arazöz, 300 orman işçisi ve 5 dozer ile müdahale edildiğini belirten Yıldırım, ''Ekiplerimizin yoğun çalışması sonucu yangın söndürüldü. Yangında ilk belirlemelere göre yaklaşık 20 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangın korktuğumuz kadar büyük bir alanda etkili olmadı. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor'' dedi.

Bölgenin dağlık olması nedeniyle ekiplerin yangına müdahalede zaman zaman zorlandığını anlatan Yıldırım, bölgede iki orman yolu açtıklarını kaydetti.

Yanan alanın büyük bölümünün kızılçam ormanı, bir bölümünün ise zeytinlik olduğunu belirten Yıldırım, yangının çıkış nedeninin ise henüz belirlenemediğini söyledi.

Dün akşam saatlerinde başlayan yangına, Milas Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 1 yangın söndürme uçağı, 2 helikopter, çok sayıda arazöz, itfaiye ekipleri, orman işçileri ve iş makineleriyle müdahale edilmiş, havanın kararmasının ardından uçak ve helikopterler çalışmalarına son vermişti. Orman işçileri ve itfaiye ekipleri ise yangın söndürme çalışmalarına devam etmişti.