BODRUM'DA SU KARABORSAYA DÜŞTÜ!

Bodrum’da yaz boyu devam eden su sıkıntısı, Torba Kavşağı yakınlarında patlayan...

BODRUM'DA SU KARABORSAYA DÜŞTÜ!
Bodrum’da yaz boyu devam eden su sıkıntısı, Torba Kavşağı yakınlarında patlayan boru ile zirve yaptı. Bir çok noktasında su sıkıntısı yaşanan Yarımada'da vatandaşlar evlerine suyu tankerler ve bidonlarla getirtiyor. Suya talebin çok fazla olması nedeniyle de tankerle getirilen suyun çok yüksek fiyatlardan satıldığı dile getiriliyor.

Kent Haber Merkezi'ne telefonla ve internet üzerinden ulaşan Bodrumlular, vatandaşın mağduriyetini giderilmesi için yetkililer tarafından evlere tankerlerle su taşınması gerektiğini anlatıyor. Tankerlerle satılan suyun çok yüksek fiyatlardan satıldığını anlatan vatandaşlar, suyun adeta karaborsaya düştüğünü dile getiriyor.

MUSKİ’den patlama sonrası yapılan yazılı açıklamada “Günah keçisi MUSKİ olamaz” denirken, vatandaşlar bu yazıya da büyük tepki gösterdi. Kurumların birbiri arasında yaşadığı sıkıntıyı kendilerinin çektiğini belirten vatandaşlar, tankerler ve bidonlarla evlerine su taşımaya başladı.

2011’DE, BODRUM’DA TANKERLERE SON DENİLMİŞTİ

Büyük umutlar ile Bodrum’un uzun yıllar su sıkıntısının giderileceği büyük proje 2011 yılında müjdeler ile açıklanmıştı. Yetkililer artık Bodrum sokaklarında su tankerleri gezmeyecek demişti ancak yıl 2016 ve şu an Bodrum sokaklarında dolaşan tankerler dışında su taşıyabilecek başka bir alternatif yok.

NEREDEYSE 24 SAAT ÇALIŞIYORLAR…

Şu an neredeyse 24 saat çalışan su tankerleri de gelen talebe yetişmeye çalışıyor. 3 Ton içme suyu ortalama 170- 200 TL arasında satılırken, 3 ton kullanma suyu ise ortalama 100-130 TL civarlarında satılıyor.

ESKİ SU DEPOLARININ ANA HAT İLE BAĞLANTISI KESİLMİŞ

Muğla’nın büyükşehir olmasının ardından MUSKİ’nin Bodrum’da ki eski sistemde çalışan su depolarından ana hatlara giden boruları kapattığı iddia edilirken, bu nedenle de oralarda bulunan suyun ana hatta aktarılamadığı iddialar arasında. Eğer eski sistem kapatılıp borular devre dışı bırakılmasa idi, su sıkıntısının biraz daha az olabileceği öğrenildi.

TARİH BELLİ DEĞİL, ÇALIŞMALAR 24 SAAT SÜRÜYOR…

Öte yandan patlayan boru ile başlayan su sıkıntısının ne zaman çözüme ulaşacağı ise net olarak bilinmiyor. Konu ile ilgili açıklama yapan bütün yetkililer cümlelerin sonunu açık bırakırken, MUSKİ yetkililerinin konunun çözümü için büyük uğraşlar verdiği öğrenildi. Torba Kavşağı yakınlarında borunun patladığı bölgede MUSKİ ekiplerinin 24 saat çalıştığı öğrenilirken, MUSKİ’nin konu yapılan çalışmalar ile ilgili yeni bir açıklama yapacağı bildirildi.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN TELEFONU MEŞGUL ÇALIYOR…

Bodrum’da yaşanan su sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar yoğun olarak Muğla Büyükşehir Belediyesinin 444 48 01 numaralı telefonunu arayarak şikayetlerini dile getirirken, hat yoğun aramalar nedeniyle çoğu zaman meşgul çıkıyor. Bazı vatandaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesine telefonla dahi ulaşamamaktan dert yanarken, Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasının ardından Bodrum’da zaten yaşanan sıkıntıların iyice çoğalması vatandaşları da çileden çıkartmaya başladı.

Öte yandan MUSKİ tarafından yapılan "Başkan Gürün’den Bodrum Talimatı" başlıklı açıklamada ise, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün patlayan DSİ hattının imalatının tamamlanması ve bölgedeki su sıkıntısının bayramdan önce giderilmesi için Büyükşehir Belediyesine bağlı Daire Başkanlarını talimat verdiğini bilgisi verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Torba Kavşağında yaşanan patlamanın hemen ardından Büyükşehir Belediyesine bağlı MUSKİ Genel Müdürlüğü ve diğer daire başkanlıklarına talimat vererek çalışma başlattı. Patlamanın olduğu andan itibaren bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, MUSKİ ve diğer daire başkanlarıyla sürekli bilgi alışverişinde bulundu.

GÜRÜN, “BORULAR KISA SÜREDE TEDARİK EDİLSİN”

DSİ hattındaki patlamadan dolayı Bodrum ilçesinde yaşanan su sıkıntısının kısa sürede giderilmesi konusunda talimat veren Başkan Gürün, MUSKİ Genel Müdüründen çalışmalar hakkında her gün bilgi alıyor. DSİ adına başlatılan çalışmalar kapsamında Türkiye’de hazır bulunmayan borunun sıfırdan imal edilmesi için Başkan Gürün talimat verdi. Boruların tedarik edilmesi için de ne yapılması yönünde tam destek veren Gürün, bayramdan önce su sorunun çözülmesi gerektiğini MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen’e iletti.

“6 İŞ MAKİNASI 25 PERSONEL 24 SAAT ÇALIŞIYOR”

Çalışmalar hakkında bilgi veren MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, hattın olduğu bölgede çalışmaların 24 saat süreyle aralıksız olarak devam ettiğini belirtti. Hattın güzergahının değiştiğini belirten Ülgen, “DSİ hattının yerinin değiştirilmesi için çalışma başlattık. Kısa sürede hazırlanan proje ile hattın güzergahını patlamanın olduğu yerdeki iş yerinin çevresinden geçiriyoruz. Bodrum içme suyu hattında kullanılan boruların Türkiye’de hazır olarak bulunmayan bir boru olduğu için sıfırdan yapılması için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda fabrikaya müracaatta bulunduk. Şuanda bölgede 6 iş makinamız ve 25 personelimizle çalışmalarımızı 24 saat boyunca aralıksız olarak sürdürüyoruz. Ayrıca olası bir yangın riskine karşıda İtfaiye Dairesi Başkanlığımıza ait bir arazöz ile Büyükşehir Belediyemize bağlı Fen İşleri Dairesi Başkalığımızda iş makinası takviyesi sağladı” dedi.

“ŞU SÜREÇTE VATANDAŞLARIMIZIN SU TASARRUFUNDA BULUNMALARI ÖNEMLİ”

Yaşanan patlama ve arından yaşanan su sıkıntısı ile ilgilide bilgi veren Ülgen, “Çalışmaların bayram öncesi biteceğini düşünüyoruz. Dağlık bir arazide çalışma yaptığımız için arkadaşlarımız çalışmakta zorlanıyorlar. İki yönlü çalışmalarımızı sürdürüyoruz bir ekip aşağıdan çalışma yürütürken bir ekipte hattın diğer ucunda çalışmalarını yürütüyor. En kısa sürede çalışmalarımızı bitirip su sorununu gidermek istiyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızın su sorununu kuyularla çözüyoruz. Ancak üst kotlarda ve Turgurtreis mahallemiz gibi hattın en uç noktasındaki abonelerimizin evine suyun ulaşması için alt kottaki abonelerimizin daha dikkatli su kullanımında bulunmaları gerekiyor. Bayramdan sonra ve bundan sonra daha yaşanabilir bir Bodrum için su sorunu her geçen gün daha da düzelecek. Vatandaşlarımızdan sadece sabır istiyoruz” ifadelerini kullandı.