Bodrum’da Zamanaşımı Tepkisi

Sivas Katliamı davasının zamanaşımı nedeniyle düşürülmesine Bodrum’dan tepki gösterilerek “Sivas Katliamı bir insanlık suçudur. İnsanlık suçu zamanaşımına uğrayamaz.” denildi.

Bodrum’da Zamanaşımı Tepkisi


Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması sonucu 37 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada, dosyası ayrılan firari 3 sanığın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, davanın zaman aşımından düşmesine hükmetti.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi’nden karara tepki gösterildi. Dernek Başkan Cem Yalçın, yönetim kurulu üyeleri Nilgün Kösedağı ve Songül Kösedağı ile birlikte yaptığı basın açıklamasında tepkisini şu sözlerle dile getirdi;

“Sivas Katliamı ile ilgili yıllardır haykırarak ve altını çizerek  ‘Sivas Katliamı bir insanlık suçudur, insanlık suçu zamanaşımına uğramaz, uğrayamaz’ dedik. Demeye de devam edeceğiz. Gel gör ki; 14 Eylül 2023 tarihinde yapılan duruşma sonunda mevcut yasalara ve usul hukukuna göre katliam davası zamanaşımına uğradı. Firari sanıklar hakkında mahkeme 30 yıllık zamanaşımının geçtiğine karar vererek davayı düşürdü. Bu katliam ve arkasından devam eden yargılama süreci, toplum vicdanını ve üstelik sadece Türkiye’de yaşayan insanları değil insani değerleri önceleyen tüm insanlığın vicdanını derinden yaralamıştır. Adalet yerini bulmamıştır. Nasıl ki bir şeyin şeklen yasaya uygun olması, onu her zaman meşru kılmazsa Sivas Davası sonucunda verilen karar da belki mevcut nitelendirmelere ve yasalara göre şeklen doğru olarak önümüze sunulsa da insanlığın geldiği değerler bütünü ve toplum vicdanı karşısında ne adildir ne de meşrudur. Sivas Katliamı hala kanayan bir yaradır. Bir daha ve bir daha söylüyoruz ve söylemeye devam edeceğiz ki; Sivas Katliamı bir insanlık suçudur. İnsanlık suçu zamanaşımına uğrayamaz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek.”