İYİ Parti’de Su Sorunu Toplantısı

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı’nda ilçedeki su sorunu üzerine basın toplantısı gerçekleştirildi.

İYİ Parti’de Su Sorunu Toplantısı

Toplantıya İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun, İlçe Başkanı Nevzat Kanber ile yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

Toplantıda konuşan İlçe Başkanı Nevzat Kanber, Devlet Su İşleri tarafından yapılan içme suyu isale hattı ve tesisinin, 2012 yılında Bodrum Belediyeler Birliği’ne teslim edildiğini hatırlatarak şöyle dedi;

“Ancak o tarihten bu yana, yani 13 yıldır Bodrum su sorunu yaşıyor. Yaşadığımız bu sorunun birden fazla boyutu var. Bunlardan birincisi; DSİ’nin yaptığı, daha doğrusu yapmayı beceremediği ana isale hattı. Bu hatta yaşanan 3 bin 300 patlama, işin daha baştan yanlış olduğunu gösteriyor. Davalar açıldı, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri suç duyurularında bulundu. Bilirkişi raporları hazırlandı. Hattın hatalı boru ile yapıldığı, yanlış malzemelerin kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Sonuç: Hiçbir şey! DSİ hatları patlamaya, can ve mal riski yaratmaya devam ediyor. Bodrum’un yılda 9 milyon metreküp suyu, yollara akıyor. 13 yılda milyonlarca metreküp su kayboldu gitti. Zarar, 50 milyon liraya ulaşmış durumda. 

Bodrum olarak harekete geçmemiz gerekiyor. Bu işi tartışma boyutundan çıkarıp, icraat boyutuna getirmemiz gerekiyor. Hem de acilen. Su sorunumuzun bir diğer boyutu da barajlardaki su seviyesinin geldiği durum ve Bodrum’un su kaynaklarının hızla yok olması. Bodrum’un su ihtiyacı belli; 44 milyon metreküp. Bodrum’a verilen su miktarı 21 milyon metreküp. Ve biz o sıcak yaz günlerinde, günlerce haftalarca susuz kalıyoruz. Barajlardaki seviye kritik düzeyde, yeraltı su kaynakları da kurumak üzere. İklim krizi böyle devam ederse ki düzelmesi için belirgin bir çabamız yok. 4-5 yıl içerisinde Bodrum’da yeraltı sularımız da tükenecek. Yani bu demek oluyor ki Mandalin bahçelerimiz bile kurumaya yüz tutacak. Böyle bir akıl dışılık, böyle bir basiretsizlik görülmüş şey değil. Muğla’yı yakın gelecekte iklimin daha sıcak ve kurak, değişkenliğin daha yüksek olacağı dönemlerde su yeterliliği açısından daha ciddi sorunlar bekliyor. Bir yanda azalan temiz su kaynaklarını, öte yanda hızla artan nüfusu ve ekonomik faaliyetlerin daha da artan su taleplerini görüyoruz. Su arzını yaratacak projelere ihtiyacımız var. Bunun da ötesinde Bodrum’un şebeke suyundaki yüksek kayıp ve kaçağın azalması için gerekli altyapı yatırımlarını derhal başlatmamız gerekiyor. Geleceğin Bodrum’unu planlarken, suyu odak noktamız yapmak zorundayız. Yetti gari diyoruz.”

“SUYUN YARISINI YOLDA KAYBEDİYORUZ”

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun ise isale hattı patlaklarının insan canının tehdit eder bir boyuta geldiğini ve can kaybı yaşanmadan önce önlem alınması gerektiğini ifade ederek “Bodrum’un bugünkü nüfus sayısı ve topoğrafik yapısıyla projenin örtüşmediği gibi bir durum söz konusu.  MUSKİ’den aldığım bilgilere göre de yüzde 32 civarında şebeke kaybımız var. Boru patlaklarındaki kayıp oranını da eklediğimiz zaman yüzde 50’lerin üzerinde bir rakama ulaşıyor. Yani biz suyun yarısını yolda kaybediyoruz. Proje ile ilgili sıkıntılar var. Bu CTP borular bizim başımıza bela olmuş. Ya MUSKİ ya da Muğla Büyükşehir Belediyesi, projeyi hızlıca revize edecek. Basınç düşürücü yeni projelendirmeler, su depoları yapacak. Projenin işletme basıncını düşürecek, tedbir alacak. Ya da bu 56 kilometreyi bir an önce yenilemeye yönelik yatırım programı oluşturacak.” dedi. 

Boruları değiştirmenin oldukça maliyetli olduğunu dile getiren Tosun, “DSİ yetkilileri ile Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bakanlık düzeyinde bir araya gelip bu projeyi ivedi bir şekilde elden geçirmeleri gerekiyor. Burada bir sorun var ki bu patlaklar oluyor. Birincisi projeyi yenilemeleri gerekiyor. İkincisi DSİ’nin yeni baraj yaparak Bodrum’a yeni su tahsisini sağlamak zorunda.” dedi. 

Toplantıya en çok patlamanın yaşandığı Bitez Atatürk Bulvarı esnaflarından İYİ Partili Murat Kurutaş da katıldı. Marketi önündeki isale hattı patlaklarından dolayı birçok sigorta şirketinin işletmesine sigorta yapmadığını dile getiren Kurutaş, “Bu sene 4 tane firmadan poliçemize onay gelmedi. Biz iki kurum arasına sıkışmış durumdayız.” dedi. 

Toplantıda yerel seçim de gündeme geldi. İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun, basın mensuplarının sorduğu “Bodrum’da Belediye Başkan adayınız belli mi?” sorusuna “Şu an için yok” yanıtını verdi.

Tosun, “Bodrum’da Belediye Başkanı adayınız Mehmet Kocadon mu?” ve “Siz Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday mısınız?” sorularını da “İkisi de şu an için gündemimizde yok” diyerek yanıtladı.