Bodrum’un 100 Yılı Bu Sergide

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nda (Akademia) açılan “Bodrum’un 100 Yılı-1923’den 2023’e Bodrum” sergisi, büyük beğeni topladı.

Bodrum’un 100 Yılı Bu Sergide

Akademia, tarihi eski Adliye Binasında kültürel etkinlerle kapılarını halka açtı. Binası restore edilen vakıftaki ilk sergi, Bodrum’un 100 yılının yer aldığı fotoğraf sergisi oldu. Erkan Koyunbaba, Ali Şengün ve Oğuz Hamza’nın arşiviyle oluşan serginin canlı müzik dinletisi eşliğinde yapılan açılışına Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mehmet Tosun, İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber ve MHP Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak’ın da aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı. 

Sergiye arşivlerindeki fotoğraflarla katkı veren Erkan Koyunbaba ve Ali Şengün, böyle bir proje içerisinde olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdiler. 

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olmasının kendilerine ışık verdiğini söyleyen Oğuz Hamza ise “Bodrum’un 100 yılı deyince aklımıza Ali Şengün geldi. Sağ olsun o bize arşivini açtı. Binlerce fotoğraf içinde seçimler yaptık. Burada daha önce görülmemiş fotoğraflar olduğunu düşünüyorum. Ben burada son 20 yılında varım, sürekli fotoğraflıyorum. Onlar içinden de bir seçki yaptık, 2023’e kadar getirdik.” diye konuştu. 

Vakfın yıllar önce kaybettiği binasına yeniden kavuştuğunu dile getiren Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal, “Artık Bodrum’un merkezinde bir kültür vahası olarak tarih, felsefe, arkeoloji ve bu nevi sergiler, resim sergileri, heykel sergileri yapılabilecek. Bahçemizi, binamızı organize ettik ve Bodrum’la başlayalım dedik, Bodrum’un 100 yıllık hikayesi ile başlayalım dedik. Çok da güzel katılım oldu, çok mutluyuz. Bahçemiz, sınıflarımız, alanlarımız Bodrum’da sadece STK’lara değil sanatçılarına, yazarlarına, çizerlerine ücretsiz kullanım için hazır. Bodrum, hak ettiği şekilde yönetilmeli dedik ve çalışmalarımıza başladık.” dedi. 

Cumhuriyet’in 100’üncü yılının Bodrum’da çok güzel etkinliklerle kutlandığını ifade eden Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, “Biz de bundan gurur duyduk. Bugün de Akademia’nın sergisine geldik. Bodrum’un 100 yılını burada gördük. Her fotoğrafta güzelliklerle karşılaştık. Ben bu sergiye emek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Çok sayıda Bodrum fotoğrafının yer aldığı sergi, 12 Kasım tarihine kadar açık kalacak.